Göstericiler Meclis bastı

Göstericiler Meclis bastı

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da Cumhurbaşkanı Blaise Compaore’nin yeniden seçilmesine izin veren yasanın mecliste oylanmasını protesto eden göstericiler parlamento dahil birçok devlet binasını yaktı.

Meclis ateşe verildiğinde binada bulunan vekiller parlamentonun yakınlarındaki bir otele kaçarak kurtuldu. Öfkeli kalabalığın yağmaladığı devlet televizyonu yayınlarına son verirken ülkenin başka şehirlerinde de şiddet olayları yaşandı. Yaşananların ardından başbakanlıktan yapılan açıklamada oylamanın “iptal edildiği” söylense de bu, sokağa inen halkı durdurmaya yetmedi.

Saldırılar yaşandığı sırada mecliste olan milletvekili Ablasse Ouedraogo “Güvenlik görevlileri tarafından güvenli bir yere götürüldüm. Şimdi ne olacağını söylemek güç ama olaylar kontrolden çıkıyor. Çünkü göstericiler hiç kimseyi dinlemiyor.” dedi. Bölgede göreli olarak istikrarlı kabul edilen eski Fransız sömürgesi ülkede 1987 yılında yaşanan darbenin ardından göreve gelen Compaore,  27 senedir cumhurbaşkanı. Ülkede kaosa sebep olan eylemlerde başkent sokaklarında “Artık bu rejim bitti!” ve “Onu tekrar istemiyoruz.” şeklinde sloganlar atıldı.

Eski sömürgesinde yaşananlarla ilgili Fransa’dan da ‘şiddete son verme’ çağrısı geldi. Burkina Faso ordusu ise konuyla ilgili açıklama yapacağını duyurdu. 17 milyon nüfuslu ülkede pek çok etnik kökenden Müslüman, Hıristiyan ve yerel dinlere mensup insan, birlikte yaşıyor. Çoğunluğu, yüzde 60 ile Müslümanlar oluşturuyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.