Eski Güney Kore Başbakanı Lee’ye 8 ay hapis cezası

Eski Güney Kore Başbakanı Lee’ye 8 ay hapis cezası

Yolsuzlukla yargılanan Güney Kore’nin eski Başbakanı Lee Wan-koo, 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Geçen yıl adı rüşvet olaylarına karışan Güney Kore’nin eski Başbakanı Lee Wan-koo’nun davasında, hakim bugün kararını verdi. Ses kayıtlarında Keangnam Enterprises şirketinin Başkanı Sung Wan-jong’un Lee’ye rüşvet verdiğini söylemesi ve Sung’un çalışanlarının verdikleri ifadenin de bununla örtüşmesini delil kabul eden mahkeme heyeti, eski Başbakanı Lee’ye 8 ay hapis ve 27 bin dolar para cezası verdi.

Karara tepki gösteren Lee’nin avukatı ise temyiz için başvuracaklarını açıkladı.

Öte yandan Lee’nin taraftarları ise söz konusu davanın yaklaşan seçimlerde kendi partisine baskı aracı olarak kullanıldığını söyledi. Nisan ayında yapılacak olan seçimlerin yaklaşmasından dolayı Lee’nin aday olup olmayacağı merak edilirken, Lee’den bugün açıklama geldi. Aklanmadan siyasete geri dönmeyeceğine vurgu yapan Lee, seçimlerde aday olmayacağını duyurdu.

LEE, GEÇEN YIL GÖREVİNDEN İSTİFA ETMİŞTİ

Eski Başbakan Lee Wan-koo’nun içinde olduğu hükümette önemli görevlerde bulunan ve hala görevini sürdüren iktidardaki Saenuri Partisi’ne mensup 8 üst düzey siyasetçinin değişik dönemlerde bir işadamından rüşvet aldığı iddia edilmişti.

Rüşvet skandalı, devlet projeleriyle ilişkisi olan Keangnam Enterprises şirketinin başkanı Sung Wan-jong’geçen yıl intihar etmesi ile başlamıştı. İntihar olayının ardından Başbakan Lee’nin de ismi ve aldığı rüşvet miktarının bulunduğu bir liste ortaya çıkmıştı. Söz konusu listede Lee Wan-koo’nun intihar eden iş adamından 30 milyon Won (27 bin dolar) rüşvet aldığı yazılıydı. Lee, tartışmaların büyümesinden sonra göreve başladıktan birkaç ay sonra başbakanlık görevinden istifa etmişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.