Eski başbakana yolsuzluktan 10 yıl hapis

Eski başbakana yolsuzluktan 10 yıl hapis

Yaklaşık bir yıldır ev hapsinde tutulan Kazakistan eski Başbakanı Serik Ahmedov, yolsuzluk nedeniyle 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Karaganda kentinin bölge mahkemesinde, hakim karar öncesinde eski başbakanın savunmasını dinledi ve Ahmedov hakkında kararını açıkladı. Mahkeme Başkanı İslamhan Yessenbayev’in yaptığı açıklamaya göre, “rüşvet almak ve görevini kötüye kullanmak ve devleti zarara uğratmak” suçlarının da aralarında bulunduğu yedi ayrı suçlamadan dolayı eski Başbakan Ahmedov 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca eski Başbakan Ahmedov’un mal varlığına da el konulduğu bildirildi. Mahkeme öncesi savcı Rauan Tobikov, Serik Ahmedov hakkında 12 yıl hapis istemişti.

Eski başbakanla birlikte aynı davada yargılanan Karaganda eski Eyalet Valisi Baurcan Abdişev 5 yıl, eski Belediye Başkanı Meyram Smagulov’a da 3 yıl hapis cezasının verildiği ve mal varlıklarına da el konulduğunu belirtildi.

Kasım 2014’te ev hapsine alınan eski Başbakan Ahmedov’un mahkemede yargılanmasına 10 ağustos 2015’te başlanılmıştı. Karaganda Bölge Mahkemesi basın servisi yaptığı açıklamada, 82 duruşmadan oluşan mahkeme sürecinde toplam 260 sanığın ifadesine başvurulduğunu duyurdu. Duruşmalara 4 savcı ve 42 savunma avukatı katıldı.

Serik Ahmedov 2009-2012 yılları arası Karaganda valiliği yapmıştı. 24 Eylül 2012’de Başbakan Karim Massimov’un istifasının ardından başbakan olarak atanan Ahmedov, 2014 yılı Nisan ayında başbakanlık görevini bırakmış, ardından savunma bakanı olarak görevlendirilmişti.

Öte yandan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, daha önce makamında kabul ettiği Kazakistan Başsavcısı Ashat Daulbayev ve Kamu Hizmeti ve Yolsuzlukla Mücadele Ajansı Başkanı Kayrat Kojamjar’a, rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede hiç kimsenin istisna olmayacağını belirtmişti. Nur Otan Demokratik Halk Partisi tarafından hazırlanan ve meclise sunulan 2015-2025 yılları Kazakistan’ın Yolsuzlukla Mücadele Kanunu’nu onaylayan Nazarbayev ayrıca, Bağımsız Devletler Topluluğu içerisinde yolsuzlukla mücadele kanunu çıkaran ilk ülkenin Kazakistan olduğunu ve bu suçu işleyenlerin cezasız kalmayacağının altını çizmişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.