Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda konuştu

Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda konuştu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, New York’ta Birleşmiş Milletler’in (BM) 73. Genel Kurulu’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 73 yıllık geçmişinde, hiç de küçümsenemeyecek çalışmalar yürütüp başarılar elde eden BM’yi sert dille eleştirdi.

Erdoğan, BM’nin insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığını söyledi.

BM Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan, “Bu toplantıyı 1. Dünya Savaşı’nın bitiminin 100’üncü yıl dönümünde gerçekleştiriyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

“Savaşın ardından kurulan Milletler Cemiyeti, İkinci Dünya Savaşı sonrasında yerini Birleşmiş Milletler’e bırakmıştır.

“BM 73 yıllık geçmişinde elbette hiç de küçümsenemeyecek çalışmalar yürütmüş, başarılar elde etmiştir; ancak, zaman içinde BM’nin  insanlığın barış ve refah beklentilerini karşılamaktan uzaklaştığı da bir gerçektir.

“Özellikle Güvenlik Konseyi sadece veto hakkına sahip 5 üyenin çıkarlarını temsil eden dünyanın diğer bölgelerine yaşanan zülumlara seyirci kalan bir yapıya dönüştü.

“BMGK’NIN GÖZÜ ÖNÜNDE GERÇEKLEŞTİ”

“Geçmişte Bosna’da Rwanda’da, Somali’de, yakın tarihte Myanmar’da, Filistin’de yapılan katliamlar hep BM Güvenlik Konseyi’nin gözü önünde gerçekleşti.

“Filistinliler’e uygulanan zülüme ses çıkarmayanların, onlara yağılan yarıdmlara kısma konusundaki gayretleri, yalnızca baskıcıların cesaretini arttırmaktadır.

“Dünya arkasını dönse bile biz Türkiye olarak ezilenlerin yanında yer almaya devam edeceğiz.”

“Maalesef dünyanın pek çok yerinde etnik temizlikler ve hiçbirimizin görmek istemediği sahneler her gün yeniden karşımıza çıkıyor.

“Aynı şekilde sağlıktan eğitime, gıdadan kültüre kadar bu büyük çatı altında yürütülen bütün çalışmalarla ilgili olarak bir tatminsizlik hali mevcuttur.

“Böyle bir yapının adı sürekli başarısızlıklarla alınan bir kurum haline gelmesine bizim gönlümüz razı olmuyor.

“İşte bu nedenle her fırsatta Güvenlik Konseyi başta olmak üzere BM yapısında kapsamlı bir reforma gidilmesi gerektiğini söylüyoruz.

“Onun için de ‘dünya beşten büyüktür’ derken de insanlığın ortak vicdanının sesi olduğumuza inanıyoruz.

“Zira artık dünya 2. Dünya savaşı sonrasının şartlarında değil. Burada 194 ülkeden temsilciler var.”
TİCARET SAVAŞLARI İNSANLIĞA ZARAR VERİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticaret savaşlarının her dönemde insanlığa zarar verdiğini, bugün de böyle bir sürecin eşiğinde, hatta içinde olunduğunu söyledi.

Ticari anlaşmaların keyfi bir şekilde iptal edilmesinin, korumacı politikaların yaygınlaştırılması ve ekonomik yaptırımların silah gibi kullanılması karşısında hiç kimsenin sessiz kalamayacağını belirten Erdoğan, “Bu çarpık gelişmelerin zararı, eninde sonunda her ülkeye dokunacaktır. Dünya ticaret düzeninin tek taraflı kararlarla bozulmasına engel olmak için hep birlikte çalışmalıyız.” dedi.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in 2030 Küresel Kalkınma Hedefleri’nin başarısı için çalışılması gereken bir dönemde, dünyanın yeni bir ekonomik kırılma yaşamasını hiç kimsenin istemeyeceğine işaret etti.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*