“Dünya, Türkiye’nin Irak ve Suriye politikalarına güvenmiyor”

“Dünya, Türkiye’nin Irak ve Suriye politikalarına güvenmiyor”

Ria Novosti haber ajansı Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın Lübnan basınında yer alan iddialarına yer verdi. Mikdad’a göre, dünya Irak ve Suriye politikalarına güvenmediği için Türkiye’yi BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçmedi.

Türkiye’yi terörist organizasyonlara destek vermekle suçlayan Mikdad, Suriye ve Irak’ta terör eylemleri yapan IŞİD ve El-Kaide bağlantılı grupların Türkiye’den destek bulduğunu iddia etti.

Türkiye’nin radikal gruplara destek verdiğine inanıldığını kaydeden Ria Novosti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın aşırılıkçı gruplara destek veren bağış organizasyonları ile bağlantılı olduğunun iddia edildiğine yer verdi.

İddialara göre, 2012’de IŞİD bağlantılı gruplar Suriye hükümeti ile savaşa başladığı zaman, Türkiye radikal gruplara silah diğer mühimmat desteği sağladı. Böylece Suriye’de otonom Kürt yapısının oluşmasına engel olmayı hedeflendi.

Terör örgütü IŞİD ve diğer radika örgütlerin 2012’den bu yana Suriye hükümetine karşı savaştığı bilgisini paylaşan Ria Novosti, örgütün Haziran 2014’de Batı ve Kuzey Irak’ta saldırılarını artırarak kontrolü altında bulunan topraklarda halifelik ilan ettiğini belirtti.

Bölgede terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları düzenleyen ABD, Kürt savaşçılara ve Suriye’de ılımlı muhalefete destek vererek başarı sağlamayı hedefliyor.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*