Corona virüsü Çin dışında da can alıyor: İran, İtalya, İsrail ve Lübnan…

Corona virüsü Çin dışında da can alıyor: İran, İtalya, İsrail ve Lübnan…

Dünya Sağlık Örgütü’nden virüsün bu denli yayılmasının endişe verici olduğu açıklaması geldi. Çin’de yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 300’ü geçerken, vaka sayısı 77 bine yaklaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin dışında yeni tip Corona virüsüne yakalananların sayısının hızla arttığına dikkat çekti. Örgütün başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, konuya ilişkin Cenevre’de açıklamalarda bulundu.

İRAN’DA 6 KİŞİ ÖLDÜ, LÜBNAN’DA İLK VAKA TESPİT EDİLDİ 

DW Türkçe’nin haberine göre, Ghebreyesus, hastalığın ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentiyle bağlantısı olmayanların sayısının giderek arttığını belirterek, İran’da vaka sayısındaki artışa ve Lübnan’da da ilk vakanın tespit edilmesine dikkat çekti. Virüs İran’da altı can aldı.

Ghebreyesus, “Bütün bu noktalar sıralandığında durum çok endişe verici” dedi. Salgına yakalananların sayısının Çin dışında artmasının alarm verici olduğunu söyleyen Ghebreyesus, “Bu salgını kontrol altında tutmak için süre giderek daralıyor” dedi.

KREDİTÖR ÜLKELERE: DAHA FAZLA MADDİ YARDIM GEREKLİ 

Buna rağmen umutlu olduğunu söyleyen yetkili, “Ama bu şansı şimdi kaçırırsak, işte o zaman ciddi bir sorunumuz olur. Günün birinde geriye bakıp bu zaman aralığını kullanmadığımız için pişman olmamalıyız” dedi.

Ghebreyesus, kreditör ülkelere çağrıda bulunarak virüsle mücadele için daha fazla mali yardım talep etti.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 2 BİN 360’A ULAŞTI

Çin’de ortaya çıkan virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artıyor. Hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 360’a ulaştığı duyuruldu.

Açıklamaya göre virüs bulaşan kişi sayısı, 76 bin 288 olarak güncellendi. Bu kişilerin 11 bin 477’sinin durumunun ciddi olduğu belirtildi.

VİRÜS ÇİN DIŞINDA DA HIZLA YAYILIYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün dikkat çektiği üzere virüs Çin dışında da hızla yayılıyor. Son olarak İtalya’da 10 gündür hastanede tedavi gören bir kişi hayatını kaybetti. Böylece Avrupa’dan virüs nedeniyle ikinci ölüm haberi geldi.

Virüs İran’da da hızla can almaya başladı. Ülkede virüs nedeniyle altı kişi hayatını kaybetti. Ölümcül virüs, İran’dan sonra İsrail ve Lübnan’a da sıçradı. Her iki ülkede de ilk kez virüs vakası görüldü.

DÜNYA GENELİNDE SON DURUM ŞÖYLE: 

Çin’de vaka sayısı 77 bini aştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 300’ü geçti.
Japonya: 739 vaka tespit edildi. Toplam 3 kişi hayatını kaybetti.
Singapur: 86 vaka;
Güney Kore: 346 vaka, 1 ölüm;
Tayland: 35 vaka;
Tayvan: 24 vaka, 1 kişi hayatını kaybetti;
Malezya: 22 vaka;
Vietnam – Almanya: 16 vaka;
ABD: 35 vaka (1 ABD vatandaşı Çin’de hayatını kaybetti);
Avustralya: 23 vaka;
Fransa: 12 vaka, 1 ölü;
İtalya: 19 vaka, 2 ölü;
Britanya: 9 vaka;
Birleşik Arap Emirlikleri: 9 vaka;
Kanada: 9 vaka;
İran: 18 vaka, 6 ölü;
Filipinler: 3 vaka, 1 ölü;
Hindistan: 3 vaka;
Rusya, İspanya: 2 vaka;
Belçika, Nepal, Sri Lanka, İsveç, Kamboçya, Finlandiya, Mısır, İsrail, Lübnan: 1 vaka.

UZMANLAR ÇİN’DE TOPLANIYOR

Dünya Sağlık Örgütü çatısı altında uluslararası uzmanlardan oluşan ekip, Cumartesi günü salgının ortaya çıktığı Wuhan’da meslektaşlarıyla bir araya gelecek.

Söz konusu ekipte ABD, Almanya, Japonya, Nijerya, Rusya ve Güney Kore’den uzmanlar bulunuyor. Ekip geçen hafta sonundan bu yana Çin’de temaslarda bulunuyor.

Çin’in Wuhan kentindeki bir hayvan pazarında ilk olarak Aralık 2019’da görülen yeni tip Corona virüsü, bulaştığı kişide zatürreye yol açıyor. Birçok ülkeye yayılan virüs için henüz bir aşı bulunamadı.