Buzdolabına binip kaçmak istedi

Buzdolabına binip kaçmak istedi

Filipinler’in Tacloban kentinde, Haiyan Tayfunu’nda akli dengesini yitirmiş bir kadın buzdolabını tekne olarak kullanarak komşu bir adaya gitmeye çalıştı. Yardım görevlileri akli dengesinin yerinde olmadığını belirterek buna izin vermediler.

 

ÖLÜ SAYISI 10 BİNİ GEÇER DİYEN YETKİLİ GÖREVDEN ALINDI

 

Filipinler’i vuran Haiyan tayfununda ölü sayısının 10 bini geçebileceği açıklaması yapan polis yetkilisi görevinden alındı.

 

Resmi Filipinler Haber Ajansı, basına söz konusu açıklamayı yapan Leyte eyaleti polis şefi Elmer Soria’nın görevinden alındığını duyurdu. Yerel dilde Yolanda olarak da anılan tayfunda ölü sayısı artmaya devam ediyor. Son açıklanan resmi rakamlara göre bir hafta önce ülkeyi vuran tayfundaki ölü sayısı 2 bin 357. Yaralı sayısının ise 3 bin 853 olduğu açıklanırken, kayıplarla birlikte ölü sayısının 10 bini geçebileceği tahmin ediliyor.

 

Yurt dışındaki Filipinliler de tayfunda kaybolan yakınları için umutsuz çabalarına devam ediyor.

 

TAYFUNDA ÖLÜ YADA YARALI TÜRK YOK

 

Tayfunda ölen yada yaralanan Türk vatandaşı olduğuna dair bilgi bulunmazken, tayfunda bir İngiliz’in kayıp olduğu bildirildi. Colin Bembridge’in (61), Filipinli hayat arkadaşı Maybelle (35) ve 3 yaşındaki kızı Victoria ile Tacloban yakınındaki sahil evinde kalırken, tayfuna yakalandığı ve şu ana kadar haber alınamadığı kaydedildi.

 

Tayfunda Avustralya vatandaşları Margaret Warriner (87) ve eski rahip Kevin Lee (49) da yaşamını yitirmişti.

 

Öte yandan İngiltere C17 kargo uçağını içinde iki kazıcı, iki Land Rover, forklift ve tıbbi malzeme ile Filipinler’e gönderiyor. Uçağın bugün varması bekleniyor.

 

ÇİN ELEŞTİRİLİYOR

 

Çin devlet medyası, Manila’ya tayfun için nispeten az bağış yapmakla eleştirilen Pekin’in, ABD ve Japonya’nın etkinliğiyle mücadele için tayfunun vurduğu Filipinler’e yardım amaçlı savaş gemileri göndermesi gerektiğini yazdı.

 

Japonya, yardım için Filipinler’e yardımını üçe katlayarak 30 milyon dolara çıkardı ve bin de asker gönderiyor.

 

ABD ise uçak gemisi USS George Washington öncülüğünde ABD gemilerinin sekiz güçlü filosu, binlerce çok gerekli teçhizat, malzeme ve uzman gönderiyor.

 

İlk önce Filipinler’e Çin Kızıl Haç’ın yaptığı bağışla eşleşen 100 bin dolar devlet bağışı yapan Çin, bu yardımını sonraları 1,6 milyon dolara çıkardı. Bu yardım da başlıca çadır ve battaniyeden oluşuyor. Çin’in genişletişmiş bu yardımı bile BM çocuk ajansı Unicef’e kendi kurtarma çabaları için İsveçli mobilya grubu Ikea’nın yaptığı 2,7 milyon dolardan bile az durumda. Çin ile Filipinler, adaların hâkimiyeti konusunda sorun yaşıyor.

 

Çin Komünist Partisi’nin yayın organlarından Global Times da, Filipinler’in Çin’in savaş gemileri teklifini reddetmesi halinde bunun ”kendi dar zihniyetini göstereceğini ve Çin’e zararının olmayacağını” yazdı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.