BM’den Suriye’ye silah gönderen ülkelere ‘savaş suçu’ uyarısı

Önemli Noktalar

  • BM, Suriye hükümeti ve muhaliflere silah sağlayan ülkeleri uyardı

BM’den Suriye’ye silah gönderen ülkelere ‘savaş suçu’ uyarısı

BM İnsan Hakları Konseyi Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye hükümeti ve muhaliflere silah sağlayan ülkeleri uyardı. Bu silahlarla savaş suçları ve insan hakları ihlallerinin işlendiğini belirten komisyon başkanı Paolo Sergio Pinheiro, “Bu ülkeler, desteklerinin ne amaçla kullanıldığını bilmiyormuş gibi davranamaz.” dedi.

Pinheiro, ‘etkili devletler’ olarak nitelendirdiği bu ülkeleri siyasi çözüm için gösterilmesi gereken büyük çabalardan vazgeçmekle itham etti. Pinheiro, Irak’taki durumun da bölgesel bir savaşa dönüşme riskine dikkat çekti.

Komisyonun son raporunu sunan Pinheiro, Suriye’de şiddetin görüşmemiş boyutlara ulaştığını vurguladı. Esed rejiminin hapishanelerindeki işkence ve cinayetlere, meydanlarda kafa kesmelere, tecavüz korkusuyla yaşayan kadınlara, cepheye götürülen çocuklara değinen Pinheiro, bunlarla ilgili binlerce fotoğrafı incelediklerini dile getirdi.

Paolo Sergio Pinheiro ayrıca, rejim kontrolündeki bölgelerde düzenlenen bombalı saldırıların da sivilleri hedef aldığını ve terörü yayma amacı taşıdığını söyledi.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*