BM: Suriye’de durum daha da kötüye gidiyor

BM: Suriye’de durum daha da kötüye gidiyor

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle ülkede yaşanan insanlık trajedisinin her geçen gün daha da kötüye gittiğini açıkladı.

BM Genel Sekreteri İnsani İşler ve Acil Durumlar Koordinatör (OCHA) Yardımcısı Kyung-wha Kang, BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’deki insani durumla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Kang, Suriye’de geçtiğimiz eylül ayında birçok sivilin saldırılarda hayatını kaybettiğine işaret ederek, savaşan tarafların okulları dahi hedef aldığına dikkat çekti. Aynı ay içerisinde on binlerce Suriyeli’nin yine evlerini terk etmek zorunda kaldığını aktaran Kang, bunlardan bazılarının ikinci bazılarının üçüncü sefer evlerini terk etmek zorunda kaldığını dile getirdi. Okullara yapılan saldırılarda ölen sivil ve çocuk sayılarını da veren Kang, Suriye’de uluslararası hukukun çiğnenmeye devam ettiğini kaydetti.

Şiddetin Suriye’de yaygın şekilde devam ettiğine işaret eden Kang, ‘‘Geçtiğimiz ay 200 bin insan Irak Şam İslam Devleti’in (IŞİD) saldırılarından kaçarak Türkiye’ye sığındı. Yaklaşık 14 bini de Irak’a sığındı. Hala birçok evsiz insan sığınacak bir yer ve yardım arayışında’’ dedi.

IŞİD’in Suriye’de öldürmeye ve yıkıma devam ettiğini belirten Kang, yine tarafların birbirlerine karşı varil bombası kullanmaya devam ettiğini dile getirdi.

YARDIMLAR ÇOK ZAR ŞARTLARDA DAĞITILIYOR

BM ve yardım kuruluşlarının Suriye’de çok zor şartlar altına çalışmalarına devam ettiğini anlatan Kang, geçtiğimiz ay 3.9 milyon insana gıda yardımı ulaştırıldığını söyledi. Yine 1.6 milyon insana yetecek kadar tıbbi yardımın dağıtıldığını kaydeden Kang, tüm bu yardımların çok zor şartlar altında gerçekleştirildiğini ifade etti. Hala yardım ulaştıramadıkları birçok bölgenin olduğunu ifade eden Kang, özellikle IŞİD’in işgali altında olan yerleşim yerleri ile kuşatma altında bulunan yerlerde dağıtım yapamadıklarını aktardı. Yardımların dağıtımında Suriye hükümetinin bürokratik işlemleri nedeniyle sıkıntı yaşadıklarına işaret eden Kang, kuşatma altındaki bölgelere hükümetin izin vermediği, muhaliflerin ise sınırlı geçişe müsade ettiğini vurguladı.

Suriyelilerin daha çok uluslararası yardıma ihtiyaçları olduğunu aktaran Kang, bir milyon Suriyeli’ye hala bir battaniye dahi ulaştırılamadığını dile getirdi. Kang, ‘‘Suriye’de durum daha da kötüye gitmekte. Yaklaşık 4 yıldır devam eden savaşta insanlar ölüyor, yaralanıyor. Suriye halkının güvenliği ve ülkenin geleceği için bu gelişmelere taraflar daha fazla duygusuz ve aldırmamazlık etmemeli.’’ dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.