BM, Kuzey Kore’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevkini istedi

BM, Kuzey Kore’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevkini istedi

Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi’ne Kuzey Kore’nin insanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) sevki için çağrıda bulundu.

BM Genel Kurulu’na bağlı BM İnsan Hakları Komitesi, Pyongyang yönetiminin işlediği iddia edilen insanlığa karşı suçların ele alınacağı bir araştırma yapılması çağrısında bulundu. İnsan Hakları Komitesi’nin çağrısının hayata geçebilmesi için BM Güvenlik Konseyi’nin onayı gerekiyor.

BM, geçtiğimiz şubat ayında yayınladığı raporda Kuzey Kore’de yaşanan baskı ve zulümleri “Kelimelerle tarifi mümkün değil” sözleriyle ifade etmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Af Örgütü, İnsan Hakları Komitesi tarafından alınan kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Bağlayıcılığı olmayan oylamaya 111 ülke destek verirken, 19 ülke karşı çıktı. 55 ülke ise oylamaya katılmadı. Oylanan karar tasarısında Kuzey Kore’nin insan hakları sicili kınanırken, Güvenlik Konseyi’den, işlenen suçlardan sorumlu olanları hedef alan ambargolar konulması da talep edildi.

‘ÇİN VE RUSYA KONSEY’DE KUZEY KORE’Yİ KORUR’

BM’de Kuzey Kore için alınan kararı diplomatlar, Çin’in Güvenlik Konseyi’nde veto edeceğini savundu. İsminin açıklanmasını istemeyen bazı diplomatlar, Pekin’in Pyongyang yönetimi ile yakın müttefik olduğunu hatırlatarak, Kuzey Kore’nin UCM’ye sevk edilmesinin olası olmadığını dile getirdi. Bu arada Kuzey Kore’nin UCM’ye sevkine karşı Rusya’nın da Konsey’de veto hakkını kullanacağı iddia ediliyor.

İnsan Hakları Komitesi’nin ardından BM Genel Kurulu da önümüzdeki haftalarda konuyu oylamak için biraraya gelecek.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.