BM Genel Sekreteri İsrail’i Güvenlik Konseyi’nde sert eleştirdi

BM Genel Sekreteri İsrail’i Güvenlik Konseyi’nde sert eleştirdi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria topraklarındaki işgalini ve güvenlik gerekçesi ile yaptığı ihlalleri sert dille eleştirdi.

BM Genel Sekreteri Ban, yarım yüzyıldır Filistin topraklarının işgal altında olduğunu hatırlatarak, “Bu Filistinlilerin hayal kırıklılığını arttırıyor ve barış sürecini de felç ediyor” dedi.

Her iki tarafı da şiddetten uzak durmaya çağıran Ban, “Yalnızca güvenlik kaygısı ile alınan önlemler şiddeti durduramaz. Özellikle Filistinli gençlerin giderek yabancılaşması ve umutsuzluğa kapılmalarına duyarsız kalınamaz” dedi.

İsrail’in işgal altında tutuğu Filistin topraklarında şiddetin geçen yılda olduğu gibi bu sene de “kabul edilemez seviyede” olduğunu belirten Ban, bölgede kutuplaşmanın da derinleştiğini söyledi.   

İsrail’in Batı Şeria topraklarından uluslararası kanunlara aykırı olduğu halde 150 yeni ev inşa edeceğini açıklayan Ban, “İsrail hükümeti bugün kanunlara aykırı bir şekilde Batı Şeria’da 150 yeni ev inşa edeceğini açıklamasından dolayı derinden rahatsız oldum” dedi.

İsrail hükümetinin Batı Şeria’nın güneyinde 370 dönüm araziyi “sözde devlet arazisi” diye geçen hafta açıklama yaptığına işaret eden BM Genel Sekreteri Ban, “Yerleşimci nüfusunu arttırmaya çalışan bu provokatif eylem gerginliği arttırmakta, politik çözüm arayışlarının da altını oymakta” dedi.

İsrail Yüksek Mahkemesi’nin aldığı kararı Betlehem’de devlet arazilerini genişletmek amacı ile kullanmaktan uzak durması yolunda İsrail hükümetini uyaran Ban, “Batı Şeria’da işgal altındaki Filistinlilere ait (Alan C) evlerin yıkımına devam ediliyor. On yıllardır Filistinlilerin evleri için ruhsat almalarının öndeki zorluklar devam ediyor” şeklinde konuştu.

New York’ta bulunan BM Güvenlik Konseyi’ne Ortadoğu’daki son gelişmeler hakkında açıklamada bulunan Ban, “Bedevi (çöl bölgesinde yaşayan Arap) topluluk, özellikle ağır bir bedel ödüyor. BM adına, işgal altında bulunan Filistin topraklarına bağlı Kudüs bölgesinde yaşayan Bedevi toplulukları başka yere göndermek için çalışan İsrail’in bu planlarına derhal son vermesi çağrısını yineliyorum” diye sert çıktı.

İşgale karşı insan doğasında  başkaldırı karakterinin olduğunu belirten Ban, bunun ayrıca aşırıcı görüşleri de körüklendiğini dile getirdi.  Ban, “Barış sürecinde ilerleme ancak İsrail’in yerleşimleri dondurması (freeze) ile sağlanabilir” dedi.

“GAZZE’DE DURUM KORKU VERİCİ BOYUTLARDA”

BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmasında Ban, İsrail devletinin Gazze’ye yaptığı saldırıların ardından geçen 18 aylık süreç sonunda mevcut koşulların pek değişmediğine dikkat çekti. Gazze’den İsrail tarafına roket saldırılarının devam ettiğine işaret eden Ban, Gazze halkının aşırı işsizlik sorununun yanında elektrik ve su sıkıntısı yaşadığını da söyledi.

Gazze halkının sıkıntılarının giderilmesinin öncelikle mesele olması gerektiğini vurgulayan Ban, Kahire Konferansı’nda Filistin halkına yardım sözü veren ülkelerin de sözlerini yerine getirmelerini istedi. Gazze’deki mevcut şartların iyileştirilmediği sürece barışa tehdit oluşturduğunu belirten Ban, “Gazze’deki durumun uzun süreli barışı tehdit ettiğine inancım tam. Filistinlilerin de kendi aralarındaki bölünmeyi aşacaklarını tahhüd etmeleri gerekir. Filistinlilere demokrasi ve FKÖ prensipleri çerçevesinde Filistinli gruplara birlik çağrısı yapıyorum” dedi.

Ban, Batı Şeria ile Gazze’nin birleşmesinin kritik öneme sahip olduğunu belirterek, tarafların iki devletli çözüm sürecinin parçası olarak istikrarlı bir devlet kurmaya odaklanmaları çağrısında bulundu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.