BM Genel Sekreteri, Ebola ile mücadele için 1 milyar dolar bağış istedi

BM Genel Sekreteri, Ebola ile mücadele için 1 milyar dolar bağış istedi

Ebola virüsnün her geçen gün daha fazla tehdit unsuru olması Birleşmiş Milletler’in (BM) de en öncelikli konuları arasına girmesine yol açtı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bugün yaptığı açıklamada uluslararası topluma seslenerek, salgın hastalığa karşı daha güçlü mücadele için bir milyar dolar yardıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Ban, ‘‘Ebola, acil ve kapsamlı mücadele gerektiren küresel bir sorundur.’’ dedi.

Salgın hastalığın etkili olduğu Batı Afrika ülkelerine uluslararası toplumun doktor, hemşire, tıbbi malzeme açısından daha fazla yardım etmesini isteyen Ban, ‘‘Batı Afrika ülkelerinin Ebola’ya karşı ciddi mücadele için bizlerin de yardımına ihtiyaçları var.’’ dedi.

Birçok ülkenin bugüne kadar salgın hastalığa karşı yardımda bulunduğu ancak bunun yetersiz olduğunu dile getiren Ban, ‘‘Daha fazla doktora, hemşireye, malzemeye, tanı merkezine ve hastaları taşıyacak donanıma sahip araçlara ihtiyaçımız var.’’ dedi.

Uluslar arası toplumdan Ebola virüsüne karşı 1 Aralık tarihine kadar bir milyar dolarlık yardım çağrısında bulunan Ban, ‘‘Birleşmiş Milletler olarak, bu tarihi görevi yerine getirebilmek için (virüse karşı mücadele) seferber olduk. Bu amaçla Ebola’ya karşı UNMEER adında bir acil müdahale misyonunu kurduk. Ayrıca Küresel Acil Müdahale Koalisyonu oluşturulması gerekmektedir.’’ diye konuştu.

BM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ban, Ebola ile mücadele için şu an ellerinde yalnızca birkaç yüzbin dolar olduğunu ve bunun çok daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Kendisinin birçok dünya lideri ile salgın hastalığa karşı mücadele konusunda görüşmelerde bulunduğunu hatırlatan Ban, Ebola için bugüne kadar yapılan yardımlardan memnunyet duyduğunu ancak daha fazlasına ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Ebola’ya karşı mücadelenin ancak birlikte çalışıldığı zaman üstesinden gelinebileceğini aktaran Ban, bunun herkes için sorumluluk anlamına geldiğini aktardı. Hafta içinde Ebola virüsünden dolayı bir BM çalışanının daha Sudan’da öldüğünü hatırlatan Ban, bu son trajik olayla birlikte bugüne kadar iki BM çalışanının salgın hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.