Beyaz Saray’da ‘Türkiye yaptırımları’ toplantısı

Beyaz Saray’da ‘Türkiye yaptırımları’ toplantısı

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle muhtemel Türkiye yaptırımlarını görüşmek üzere Beyaz Saray’da bir araya geldi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre toplantıya 45 senatör katıldı.

Geçen hafta Cumhuriyetçi senatörler Todd Young ve Rick Scott tarafından ABD Senatosu’na sunulan bir tasarı, Türkiye’ye acil olarak yaptırım uygulanmasını ve ABD Başkanı’nın diğer üye devlet başkanlarıyla bir araya gelerek Türkiye’nin NATO üyeliğini gözden geçirmesini öngörüyordu.

Türkiye’nin CAATSA (Amerikanın Düşmanlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele) kapsamına alınmasını isteyen bu tasarının Senato’ya sunulmasının hemen ardından Beyaz Saray, Cumhuriyetçi senatörleri konuyla ilgili toplantıya çağırdı. Salı günü saat 16.00’da gerçekleştirilen toplantı bir saatten fazla sürdü. Görüşmenin ardından henüz bir açıklama yapılmadı.

DEMOKRATLARDAN TEPKİ

Türkiye’ye muhtemel yaptırımların konuşulduğu toplantıya yalnızca Cumhuriyetçi senatörlerin davet edilmesi ise Demokratların tepkisini çekti. Başkan Donald Trump’a ‘yaşadıkları hayal kırıklığını’ ifade eden bir mektup yollayan Demokrat senatörler, ‘Türkiye’ye yaptırım’ konusunda Cumhuriyetçi meslektaşlarıyla aynı yerde durduklarını söyledi. Senato Dış İlişkiler Komisyonu Kıdemli Üyeleri Bob Menendez ve Benjamin tarafından yazılan mektuba 10 Demokrat senatör imza verdi.

TRUMP’A MEKTUP

‘Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların yasal bir zorunluluk’ olduğunu hatırlatan mektupta, “Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’a S-400 alımından dolayı güçlü cevap verilmelidir. Herhangi bir kararsızlık durumu ABD’nin NATO içindeki konumuna ve Rusya’ya karşı uyguladığımız yaptırım rejimine zarar verir” ifadelerine yer verildi. Mektup, senatörlerin başkan Trump’a yaptığı, “Yasalara uymanızı ve Türkiye’ye geciktirmeksizin yaptırımları uygulamanızı bekliyoruz” çağrısıyla sona erdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.