‘Başkanlık Sarayı Yolsuzluğu’ndan tekrar tutuklama

‘Başkanlık Sarayı Yolsuzluğu’ndan tekrar tutuklama

Mısır mahkemesi, “Başkanlık Sarayı Yolsuzluğu” olarak bilinen davada, geçtiğimiz Ocak ayında serbest bırakılan eski devrik lider Hüsnü Mübarek’in oğullarının tekrar tutuklanmasına karar verdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sarayı için ayrılan 126 Milyon Cüneyh (16 milyon dolar) ödeneği Mübarek’in oğulları Ala ve Cemal kardeşler zimmete geçirdiği suçlamasıyla yargılanmıştı. Üç ay önce ise tutuksuz yargılanmak üzere beraatlerine karar verilmişti.

Bugün ise davaya bakan Kahire Ceza Mahkemesi Hakimlerinden Rıfat Seyyid, polis akademisinde görülen duruşmada eski lider Hüsnü Mübarek ve oğullarını, ‘Başkanlık Sarayı Yolsuzluğu’ davasından suçlu buldu. Hakim Seyyid, serbest bırakılan Ala ve Cemal Mübarek kardeşlerin tekrar tutuklanıp Tora hapishanesine gönderilmesine ve zimmete geçirilen 16 milyon doların da geri alınmasına karar verdiğini açıkladı.

Ayrıca aynı davadan, oğulları gibi önceden beraat eden ama farklı davalardan hastanede göz hapsinde tutulan eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de tekrar ceza almış oldu. Yeniden tutuklanan Cemal ve Ala kardeşlerin avukatları ise verilen para cezasını ödeyecekleri ve 3 yıl için de kefalet vererek tekrar serbest kalacaklarını ifade etti. Mübarek kardeşler, ‘Borsada hile yapmak’ davasından da ceza almış 1 milyon dolar kefalet ödeyerek serbest kalmışlardı.

21 Mayıs 2014’te, yolsuzluk davasından yargılanan sanıklardan devrik lider Mübarek, oğulları Ala ve Cemal’e 4’er yıl ağırlaştırılmış hapis cezası almıştı. Kahire Ceza Mahkemesi ise 25 Ocak’ta bu davadan yargılanan, Hüsnü Mübarek ve iki oğluna denetimli serbestlik tedbiri uygulayarak beraat kararı vermişti.

Öte yandan geçtiğimiz Ocak ayında mahkemenin, Ala ve Cemal Mübarek’i serbest bırakması eleştirilmişti. Hatta Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi yanlısı yayın yapan bazı gazeteler, ‘biz devrimi kime yaptık’ manşetiyle halkın karşısın çıkmıştı.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*