Avusturya’dan Türkiye’ye ‘gizli belgeler’i açıklarız tehdidi

Avusturya’dan Türkiye’ye ‘gizli belgeler’i açıklarız tehdidi

Avusturya’dan ‘gizli belge’ tehdidi: Türkiye 30 devletle aynı anda baş etmek zorunda kalır.

Avusturya Yeşiller Partisi Güvenlik Sözcüsü Peter Pilz, Avusturya İslam Birliği’nin mali denetime tabi tutulması kararının ardından, “Gizli belgeleri Avrupa çapında paylaşırız. Türkiye hükümeti o zaman 30 devletle aynı anda baş etmek zorunda kalır” dedi.
Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili ve Güvenlik Sözcüsü Peter Pilz, İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka’yı Avusturya Türk İslam Birliği’ne (ATİB) karşı harekete geçmeye çağırdı.

Güvenlik birimlerine ATİB hakkında belgeler sunan Pilz, ATİB’in kendi tüzüğüne aykırı hareket ettiğini savundu.

‘GİZLİ BELGELERİ PAYLAŞIRIZ’

“Bu derneğin Türkiye‘den ya da genel olarak yurt dışından para alması Avusturya yasasına aykırı“ diyen Pilz, iddiaların doğru çıkması durumunda devlet kurumlarının ATİB’i feshetmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’den gelebilecek tepkilerden çekinmediğini de kaydeden Pilz, “Gizli belgeleri Avrupa çapında paylaşırız. Türkiye hükümeti o zaman 30 devletle aynı anda baş etmek zorunda kalır” diye konuştu.

MART AYINDA YAPILACAK DENETİM ÖNE ALINDI

Avusturya İçişleri Bakanlığı kendilerine ulaşan bilgileri savcılığa ulaştırmış durumda. Ayrıca Başbakan Christian Kern‘in de, Pilz’in iddiaları üzerine harekete geçerek, ATİB’in hangi kaynaklardan mali destek aldığını saptamak amacıyla, derneğin mali yönden özel denetime tabi tutulması yönünde talimat vermiş bulunuyor. Kurier gazetesi ise, konuya ilişkin haberinde Müsteşar Muna Duzdar’ın ATİB’e yönelik mart ayında yapılacak mali denetimin öne alındığını ve hemen yapılacağını söylediğini aktardı.

MİT HAKKINDA İDDİADA BULUNMUŞTU

Pilz ayrıca, 12 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada MİT koordineli 200 kişilik bir grubun ülkelerinde ajanlık faaliyeti yaparak AKP karşıtlarını Ankara’ya raporladığını iddia edip, bu konuyla ilgili çalışma başlattıklarını belirtmişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu ise bu iddiaları yalanlayarak, “Viyana Büyükelçiliğimizi de hedef alan ülkemize yönelik ithamlar gerçeği yansıtmamakta. Söz konusu iddiaları kesinlikle reddediyoruz. Avusturyalı yetkililere, sağduyuyla hareket etmeleri ve Türkiye-Avusturya ilişkileri ile Avusturya’daki Türk toplumunun esenliğine zarar veren bu tür açıklamalardan kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.