Almanya’da seçimin galibi SPD oldu: Merkel’in partisi 16 yıl sonra iktidarı kaybetti

Almanya’da seçimin galibi SPD oldu: Merkel’in partisi 16 yıl sonra iktidarı kaybetti

Angela Merkel başbakanlığında 16 yıldır iktidarın sahibi olan Hristiyan Demokrat Birlik/Hristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) ise yüzde 24,1 ile tarihinin en düşük oy oranını aldı.

Almanya’da halk, dün 16 yıllık Angela Merkel dönemini sonlandıracak seçimler için sandık başına gitti. Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından geçici resmi sonuçlar açıklandı. SPD, yüzde 25.7 ile birinci parti konumuna yükseldi. Merkel başbakanlığında iktidar olan CDU/CSU ise tarihinin en düşük oyunu alarak ikinci parti oldu.

Seçimi kazandığını açıklayan SPD başbakan adayı Olaf Scholz, koalisyonu Yeşiller ve Hür Demokrat Parti ile kuracağının sinyalini verdi. DW’nin haberine göre, Scholz, “CDU seçmenden hükûmette olmamaları gerektiği mesajını aldı. Hükûmeti bizim kurmamız gerektiği mesajını verdiler, SPD, Yeşiller ve FDP partilerini güçlendirdiler. Gelecek hükûmette bu partiler olmalı” dedi. Scholz, gelecek hükümetin önündeki zorlukları ise şöyle sıraladı: “Toplumda daha çok saygı yaratmak, ülkedeki endüstriyi modernleştirmek, insan eliyle meydana gelen iklim değişikliğini durdurmak ve yavaşlatmak.”

Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU oyları ise yüzde 24.1 oranında kaldı. Aldıkları oy oranıyla da Hıristiyan Birlik Partilerinin Federal Meclis’teki sandalye sayısı 196 oldu.

YEŞİLLER OYUNU ARTIRDI

Tarihinin en büyük oy oranını yakalayan Yeşiller Partisi (Die Grünen) ise genel seçimlerde 14.8 oranına ulaşarak, Federal Meclisin üçüncü büyük partisi oldu. Yeşiller, 118 sandalye ile temsil edilecek.

Liberal Parti (FDP) de oy oranını 11.5 yüzdesi ile seçimi kazançla kapatan partiler arasında yer aldı. Liberaller aldıkları oy karşılığında Federal Meclis’te 92 sandalyeye ulaştı.

Federal Meclis’e girmeyi başaran ırkçı Almanya için Alternatif Partisi AfF ise oy kaybına rağmen 10.3 oy oranı ile Federal Meclise girdi ve 83 sandalye kazandı. Sol Parti (Die Linke) 2017 yılında kazandığı yüzde 9,2 oranındaki oy başarısını koruyamadı, oyu yüzde 4.9’a geriledi. Sol Parti, Federal Meclise giremedi.

SANDIĞA GİDENLERİN ORANI YÜZDE 76.6

83 milyonluk Almanya’da dün sandığa gitme hakkı bulunan seçmen sayısı 60 Milyon 400 bin oldu. Sandığa gidenlerin oranı yüzde 76.6’de olarak tespit edildi. Oyların yüzde 41.1 ‘i ise mektupla kullanıldı. 16 eyalette 299 seçim bölgesinde 85 bin sandıkta 47 parti ve 6 bin 211 aday için kullanıldı ve Federal Meclise CDU/CUS, SPD, FDP, Yeşiller ve AfD girme hakkını kazandı.