Afganistan’ın kuzeydoğusunda 7.6 büyüklüğünde deprem

Afganistan’ın kuzeydoğusunda 7.6 büyüklüğünde deprem

Afganistan’ın kuzeydoğusunda 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Depremin Pakistan ve Hindistan’ı da etkilediği, birçok bina duvarında çatlaklar ve yıkıntılar oluştuğu belirtildi. Deprem sonucu en az 229 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü (USGS) tarafından yapılan açıklamada, merkezi Afganistan’ın Feyzabad kentinin 82 kilometre güneydoğusunda Hindukuş dağlarındaki depremin büyüklüğü ilk olarak 7.7 daha sonra 7.6 ve en son 7.5 şeklinde açıklandı.

Yerin 196 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Pakistan, Hindistan ve Afganistan’ın başkentlerinden hissedildi. Binaların duvarlarında yıkılmalara ve çatlaklara neden olan deprem sonucu ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Özellikle Afganistan’da birçok binada çatlaklar meydana geldi. Motosikletler ve bisikletlerin bina duvarları altında kaldığı görüldü. Depremden sonra sokaklara çıkan halk, büyük panik yaşadı.

Pakistan’ın kuzeyinde Keşmir bölgesinde 8 Ekim 2005 tarihinde 7.6 büyüklüğündeki depremde 75 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*