AB’den Erdoğan’a ikinci cevap: Susamayız

AB’den Erdoğan’a ikinci cevap: Susamayız

Avrupa Birliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘aklınızı kendinize saklayın’ tavsiyesine tepki göstermeye devam ediyor.

Brüksel’de tamamlanan AB Dışişleri Bakanları toplantısı ardından basın toplantısı yapan dönem başkanı İtalyan yetkililer, gelişmelerden endişeli olduklarını ve ‘susamayacaklarını’ söyledi. İtalya’nın AB işlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı Sandro Gozi, Erdoğan’ın sözleri için, “En hafif tabiriyle çok şaşırtıcıydı.” dedi. Gozi, AB Dışişleri Bakanları’nın mutabık kaldığı kararlarla Ankara’ya ‘çok kuvvetli bir mesaj’ verdiklerini söyledi.

Gozi, Türkiye’deki basın ve ifade hürriyetinin toplantıda geniş şekilde tartışıldığına vurgu yaparak, Erdoğan’ın ‘kendi aklınızı kendinize saklayın’ ifadelerine karşılık, “Bu tabii ki bizim de işimiz.” dedi. Polisin medya kurumlarına baskın yaparak bazı gazetecileri gözaltına aldığının ‘çok açık’ olduğuna işaret eden Gozi, bu tavırların AB değerleri ile uyumlu olmadığını tekrar hatırlattı.

Gozi, “Genişleme gibi ortak bir süreç yürütülürken, bu konular tabi ki bizim de işimizdir. Son tahlilde tango için iki kişi gerekir. Eğer hâlâ doğru zeminde dans etmek istiyorsanız tabii. Bize göre AB Türkiye için doğru zemindir. Kanaatimiz Türkiye için de doğru zemin olmaya devam etmektedir. Dolayısıyla susup, endişelerimizi ifade etmekten kaçınamayız zira Türkiye’nin üyeliğine ciddiyet atfediyoruz.” dedi.

Türkiye’deki gelişmelerin müzakere sürecini nasıl etkileyeceği sorulan Gozi, “Süreci hızlandırmayacağı ve sürece yardım etmeyeceği kesin.” cevabını verdi.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*