ABD’den Rakka açıklaması: Türkiye ile yakın çalışıyoruz

ABD’den Rakka açıklaması: Türkiye ile yakın çalışıyoruz

Amerika’nın IŞİD Karşıtı Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk Ürdün’ün başkenti Amman’da Rakka ve Musul operasyonlarına değindi.

Rakka’ya yönelik operasyonun ilk safhasının başladığını belirten McGurk bu operasyonun bölüm bölüm olacağını vurguladı. Brett McGurk, bunun da alandaki ortaklarımız Suriye Demokratik Güçleri ve bölgedeki müttefiklerimizle özellikle de Türkiye ile danışılarak yapılacağını söyledi.

McGurk, Amerika Genelkurmay Başkanı Dunford’un Rakka operasyonuyla ilgili görüşmelerde bulunmak için Türkiye’de olduğunu hatırlattı.

Rakka operasyonunda birbirini takip eden safhalar olcağını kaydeden Özel Temsilci McGurk IŞİD’in Rakka’dan çıkartılacağını söyledi. McGurk bunu yaparken de Suriye’nin güneyine odaklanacaklarını da kaydetti. McGurk, Ürdün’ün sınırında tehlike olmaması için Ürdünlülerle çalıştıklarını da kaydetti.

McGurk, önceliklerinin IŞİD’den alınan topraklara yerel güçlerin yerleştirilmesi olduğunu söyledi.

Rakka’yı özgürleştiren güçlerin bölgeden Araplar olmasını istediklerini belirten McGurk, bu savaşçıların birçoğunu eğittiklerini ve operasyon ilerledikçe bunların katılımlarının da artacağını kaydetti.

“Tabi ki Suriye Demokratik Güçleri ile yakın şekilde çalışıyoruz diyen” McGurk, IŞİD ile savaştıklarında onlara hava desteği sağlıyoruz, bununRakka’nın kuzeyine doğru ilerlediklerinde koordine edilmesi ve devam etmesi gerekiyor” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.