ABD’den Erdoğan ve Çavuşoğlu’na yalanlama

ABD’den Erdoğan ve Çavuşoğlu’na yalanlama

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan Barack Obama ile görüştüğü dakikalarda hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun YPG’ye ilişkin açıklamalarının doğru olmadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ben aylar önce yaptığım görüşmede söylemiştim, bizim bu görüşmemizden sonra üç uçak dolusu silah geldi, yarısı DAİŞ’e, yarısı biliyorsunuz YPG’ye gitti. Bütün o silahlar oradaki siviller için patladı, o insanların ölümüne neden oldu” şeklindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Toner, “Erdoğan, YPG, ABD’nin sağladığı silahları sivillere karşı kullandığını söyledi. Bu doğru bir açıklama mı?” şeklindeki bir soruya, “Hayır” cevabını verdi.

Erdoğan’ın ifadelerini gördüğünü belirten Toner, “YPG’ye herhangi bir silah sağlamadık” dedi. Toner, YPG’nin PKK’ya ABD üretimi silah sağladığına dair herhangi bir kanıt bulamadıklarını da sözlerine ekledi.

YPG’YE GÜVENİYORUZ

Toner, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile dün telefonda görüştüklerini hatırlatarak, “Kendisinin de YPG’nin güvenilmez olduğunu söylemesinden memnun olduk.” şeklindeki söylemine karşılık ise, “YPG’ye güveniyoruz.” açıklamasını yaptı.

Çavuşoğlu ile Kerry’nin görüşmesinin detayına girmek istemediğini belirten Toner, “Görüşmenin içeriği dışında size YPG hakkındaki değerlendirmelerimizde ve politikamızda bir değişiklik olmadığını söyleyebilirim. PKK konusundaki pozisyonumuzda da bir değiliklik yok. PKK’yı terör örgütü olarak görüyoruz.” dedi.

Toner, YPG’ye bugüne kadar yaptıkları desteğin bundan sonra da süreceğini sözlerine ekledi.

İhsan Denli
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*