ABD ve Rusya ‘Suriye’ konusunda anlaştı

ABD ve Rusya ‘Suriye’ konusunda anlaştı

ABD ve Rusya’nın Suriye konusunda, bu ay içinde uluslararası bir konferans düzenlenmesi konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.


Suriye konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’ya giden Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer Rus yetkililerle ile bir araya geldi.


Uzun süren görüşmelerin ardından basına yapılan açıklamada, ABD ve Rusya’nın, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimi ve Suriyeli muhaliflere, siyasi dönüşüm görüşmelerine başlamaları için baskı yapmaya söz verdikleri bildirildi. Açıklamada Rusya ve ABD’nin bu çerçevede, bu ay içinde, Suriye konusunda, geçen yıl İsviçre’nin Cenevre kentinde belirlenen dönüşüm planını esas alan bir uluslararası konferans düzenlenmesi için anlaşmaya vardığı belirtildi.

Putin ve diğer yetkililerle yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Kerry, söz konusu planın “bir kağıt parçası” değil, barışa giden bir “yol haritası” olması gerektiğinin altını çizdi


Kerry, amaçlarının hala, Esed rejimi ve muhalif temsilcilerini, geçici hükümet oluşturulması konusunda bir araya getirmek olduğunu bildirdi.

Orhan
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*