ABD: Türkiye’de ‘adalet ve şeffaflık’ isteyenlerden yanayız

ABD: Türkiye’de ‘adalet ve şeffaflık’ isteyenlerden yanayız

ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’deki yolsuzluk iddiaları ve polis memurlarının görevden alınmalarına ilişkin açıklama yaptı. Günlük basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki Türkiye’deki tüm taraflarla görüşmelerini sürdürdüklerini ve ABD’nin Türkiye hukuk sisteminin hızlılık, şeffaflık ve adalet açısından üst düzey standartlara taşınmasını talep eden vatandaşlardan yana olduklarını dile getirdi.

 

Bir gazetecinin, hükümetin son olarak 700 polisin yerini değiştirdiği, bağımsız yargı kurulunun güçlerini elinden almaya çalıştığını ve son olarak internete erişim konusunda katı kurallar getirilmesinin gündemde olduğunu hatırlatması üzerine Sözcü Psaki, söylenenlerin doğru olduğunu ve Türkiye’de hergün başka bir gelişmenin yaşandığını söyledi. Hiç kimsenin hukukun üstünde olmaması ve halkın önde gelenlerinin de tarafsızca soruşturulmasından yana olan Türk vatandaşlarını desteklediklerini söyledi.

 

Psaki, Türkiye’nin hala ABD’nin kilit müttefiki olduğunu vurguladı. Gelişmeler hakkındaki kaygılarını farklı vesileler ile gerek direk ve kamuya açık bir şekilde ve gerekse özel yollardan ilettiklerini ve bunu sürdüreceklerini ifade etti.

 

Geçtiğimiz yazdan bu yana Başbakan Erdoğan’ın kendisine muhalif olanlara karşı tutumu sebebiyle birçok ayaklanma ve şiddet olaylarının gerçekleştirdiğini hatırlatan gazeteci Sizce bu Türkiye’yi daha az güvenilir bir müttefik mi yapıyor? şeklindeki sorusu üzerine Psaki, ABD olarak kaygılarının olması durumunda bunu dile getirdiklerini, bunun geçmişte de yaptıklarını ve Türkiye’nin önemli bir müttefik olmaya devam edeceğini ifade etti.

 

Psaki Başbakan Erdoğan’ın demokrasiye saygılı bir lider olduğunu düşünüyor musunuz? şeklindeki soruya da benzer bir cevap vererek, kaygıları olması durumunda bunu dile getireceklerini söyledi.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*