ABD: Türkiye ve Ürdün’de tampon bölgeye dair delil yok

ABD: Türkiye ve Ürdün’de tampon bölgeye dair delil yok

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye ve Ürdün’ün Suriye’de tampon bölge oluşturacağı konusunda delil olmadığını söyledi.

Sözcü Toner, başkent Washington’da kendisine yöneltilen soruya verdiği cevapta, “Bu haberlerle ilgili ortada somut delil yok. Böyle bir girişimin lojistik, askeri, maddi ve insani açılardan çok zorlukları var” dedi.

Suriye sınırında tampon bölge oluşturulması konusunda ABD’nin önceki tutumunun değişmediğini kaydeden Toner, “Uçuşa yasak ya da askeri denetim bölgeleri konularında pozisyonumuz değişmedi. Bunu defalarca tartışıp ele aldık. Uçuşa yasak bölge oluşturulması ve uygulanması ya da diğer her türlü askeri müdahaleyle oluşturulan bölge büyük zorluklar içeriyor” diye konuştu.

Amerikalı yetkili, Türkiye’nin Suriye’de tek başına tampon bölge oluşturmasına ABD’nin destek verip vermeyeceği sorusuna da, “Bu haberler varsayımlara dayalı. Bizim elimizde şimdiye kadar bu planların herhangi birini destekleyen somut bir delil yok. Tek gördüğümüz gazete haberleri. O yüzden Türkiye ya da Ürdün’ün ne yapacağına ilişkin içinde bulunduğumuz durumda de sağlam bir kanıt yok. Bölgede herkes çok büyük güvenlik tehlikeleriyle karşı karşıya ve bunu çözebilecek en iyi yöntemi bulmaya çalışıyorlar” şeklinde yanıt verdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.