ABD: Gazetecilerin tutuklamasından rahatsızız

ABD: Gazetecilerin tutuklamasından rahatsızız

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanması dolayısıyla rahatsızlık duyduklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Dün Cumhuriyet gazetesinin deneyimli editörlerinin tutuklanmalarından dolayı rahatsızlık duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Soruşturma, suç isnadı ve sonrasında gelen tutuklamanın Türk hükümetinin basın özgürlüğünün temel prensiplerine yönelik taahhüdleri konusunda ciddi endişelere neden olduğunu belirten Toner şu ifadeleri kullandı:

“Bu yaşananlar hükümeti eleştiren medya kuruluşlarına karşı yargı ve adli kolluk birimlerinin şüphe uyandıran haller çerçevesinde uyguladığı eylemler serisinin sadece sonuncusu.

Türk yetkililerden, Türkiye anayasasının güvence altına aldığı ifade ve basın özgürlüğüne uygun olarak, medya ile sınırlı olmadan tüm bireylerin ve organizasyonların her çeşit fikir ve eleştiriyi ifade etme özgürlüklerini temin etme çağrısı yapıyoruz. Bu nihayetinde Türkiye’nin demokrasisini güçlendirecektir.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.