ABD Dışileri Bakanlığı: Hükümetinin muhalif medyaya karşı tavrı endişe verici

ABD Dışileri Bakanlığı: Hükümetinin muhalif medyaya karşı tavrı endişe verici

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Zaman gazetesine kayyım atanmasına, “Türk hükümetinin son zamanlarda kendisine muhalif olan medyaya karşı gerçekleştirdiği endişe verici hukuksal yaptırımların son halkası” diye sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby tarafından yapılan açıklamada, “Bu olayı Türkiye hükümetinin son zamanlarda kendisine muhalif olan medyaya karşı gerçekleştirdiği endişe verici hukuksal yaptırımların son halkası olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Feza Gazetecilik ile ilgili mahkemenin kayyım atamasına yönelik raporu gördüklerini belirten Kirby, Türk hükümetinin aynı şekilde Koza İpek Medya grubuna da kayyım atayarak kapadığını hatırlattı.

Türk hükümetine seslenen Kirby, “Daha önce de Koza ve İpek medya grubunun kayyım atanmasının sabahında yazıişlerinin değiştirildiğini biliyoruz. Ve farklı gruplara bağlı gazetecilere açılan hakaret davaları ışığında, Türkiye’den adil yargıya, hukuk karşısında eşitliğe tam bir saygı göstermesi çağrısında bulunuyoruz’’ dedi.

Kirby şöyle konuştu; ‘’Zaman gazetesinin kayyıma devrildiği haberlerini gördük. Bu, hükümetin yargı eli ile hükümeti eleştiren medyayı hedeflemesinin en son ve rahatsız ciddi gelişmesi olarak görüyoruz. Koza ve İpek medya grubunun kayyım tarafından atanmasından sonra kapatılması sabahında, farklı gruplara bağlı gazetecilere açılan hakaret davaları ışığında, Türkiye’den adil yargıya, hukuk karşısında eşitliğe tam bir saygı göstermesi çağrısında bulunuyoruz.’’

Gazetenin finans işleri nedeni ile kayyım atanmış olsa da yayın politikasının değişmemesi konusunda uyaran Kibry, “Haber odasında, yazı işlerinde ve yayın politikasında değişim yapmaması gerekir’’ diye konuştu.

Türk hükümetini evrensel, demokratik değerlere uymaya çağıran Sözcü, “Türk hükümetinden yeniden evrensel demokratik değerlere, Türkiye Anayasasında da yer aldığı gibi uymasını istiyoruz” dedi.

Kibry, gazetecilere dile getirdiği endişelerin Ankara’ya da iletildiğini söyledi.

Türk demokrasisi hakkında bir soruya yönelikte Kibry, “Yapılanlar tabi ki sağlıklı demokratik değerlere uygun değil. Anayasa değerlerine de uyuşmadığını düşünüyoruz’’ şeklinde tepki gösterdi.

Sezai Kalaycı
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*