ABD de Patriotları sökmeye başladı

ABD de Patriotları sökmeye başladı

Almanya ve Hollanda’nın ardından ABD de daha önce açıkladıkları programa uygun olarak Gaziantep’te konuşlu olan Patriot Hava Savunma Sistemi’ni sökerek taşımaya başladı.

Füze rampaları ve askeri araçlar, ABD’ye gönderilmek üzere Hatay’ın İskenderun Limanı’na getirildi.

Suriye’den gelebilecek füze saldırısı tehdidine karşı Türkiye’nin NATO’ya başvurusuyla 2013’ün ocak ayında ABD tarafından Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda konuşlandırılan ve ekim ayında da görev süresi dolan Patriot Hava ve Füze Savunma Birlikleri geri çekiliyor.

Geçen 16 Ağustos’ta Türkiye ve ABD tarafından yapılan ortak açıklamada, tehdit algılamasının değişmesi (Suriyenin elinde kalan füzelerin Türkiye’yi vuramayacağı) nedeniyle geri çekileceği açıklanan Patriot Hava Savunma Sistemi’nin sökülmesi işlemleri başladı. Sökülen füze rampaları, askeri araçlarla birlikte ABD’ye gönderilmek üzere karayoluyla Hatay’ın İskenderun İlçesi’ne getirildi.

Polisin eskortluğunda kente getirilen Patriotlar İskenderun liman Sahası’na alındı. Patriotların gemiyle ABD’ye gönderileceği belirtilirken, çekilmenin ne zaman tamamlanacağı konusunda ise bir açıklama yapılmadı.

Diğer Patriot sistemleri ise Kahramanraş ve Adana’da konuşlandırılmıştı. Bu sistemler görevlerini sürdürüyor.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*