ABD askerinin başına çuval geçirildi

ABD askerinin başına çuval geçirildi

Karadeniz’de yapılan NATO tatbikatından dönen ve dört gündür İstanbul Sarayburnu’nda bağlı bulunan 71 bordo numaralı USS ROSS adlı ABD savaş gemisinin askerlerinin başına Türkiye Gençlik Birliği (TGB)üyeleri çuval geçirdi. Olay sonrası 12 kişi gözaltına alınırken, ABD Türkiye Büyükelçiliği kınama açıklaması yaptı.

Sabah saatlerinde Eminönü’nde gerçekleşen eylemde TGB’liler 3 Amerikan askerinin başına çuvalı, “Yanke Go Home”, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” sloganlarıyla geçirerek üzerlerine kırmızı boya attı. TGB’liler çuval geçirme eylemi sırasında Amerikan askerlerine İngilizce “ABD ordusunun bir üyesi olduğunuzu az önce beyan ettiniz. Sizleri katil olarak tanımlıyoruz. Topraklarımızdan defolup gitmenizi istiyoruz ve şimdi sizi protesto hakkımızı kullanıyoruz” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Amerikan askerleri de “Tamam gidiyoruz” dedi.

4 Temmuz 2003’te Irak’ın Süleymaniye kentinde Amerikan askerleri, Özel Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı subayların bulunduğu karargaha baskın düzenlenmiş ve Türk askerlerini başına çuval geçirerek gözaltına almış ve sorgulanmak üzere Bağdat’a götürülmüşlerdi.

TGB’LİLER ABD GEMİSİNE YÜRÜDÜ, “ÇUVAL” AÇIKLAMASI YAPTI

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, grubun geminin bulunduğu Sarayburnu’na yürümesine izin verilmedi. Grup adına basın açıklaması yapan TGB İstanbul İl Başkanı Uğur Aytaç, ” Vatanımızda kara sularımızda bir Amerikan savaş gemisinin demirlediği haberini alır almaz Atatürk Gençliği olarak devrimci Türk Gençliği olarak teyakkuz durumuna geçtik seferberlik durumuna geçtik. Bu seferberlik talimatını Türkiye’nin devrimci mirasından aldık.” dedi.

İSTANBUL EMNİYETİ: 12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

TGB üyelerinin Sarayburnu’nda ABD askerlerinin başına çuval geçirmesiyle ilgili 12 kişi gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Sarayburnu mevkiinde demirli bulunan ABD Savaş Gemisi personeline; Eminönü-Kadıköy Vapur İskelesi önünde toplanan, TGB’li grup tarafından fiili hareketlerde bulunulmuştur. Güvenlik Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalarda konu ile ilgili olarak biri kadın olmak üzere toplam 12 kişi gözaltına alınarak tahkikata başlanmıştır” denildi.

ABD’DEN KINAMA

ABD Büyükelçiliği olayla ilgili kınama açıklaması yaptı. Açıklamada, “Türkiye’yi ziyaret eden üç Amerikalı askere yapılan saldırıyı gösteren videoyu son derece çirkin bulduğumuzu ifade ediyoruz. Barışçıl protesto hakkına ve ifade özgürlüğüne saygı duymakla birlikte, bugün İstanbul’da gerçekleştirilen bu saldırıyı kınıyor; Türk halkının büyük çoğunluğunun da Türkiye’nin misafirperverliğine saygısızlık teşkil eden böyle bir eyleme karşı çıkmakta bizlere katılacağı konusunda hiçbir şüphe duymuyoruz.” denildi.

Orhan
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*