Türkiye tatilde bile sosyal medya kullanımında dünya lideri

Türkiye tatilde bile sosyal medya kullanımında dünya lideri

Seyahat arama sitesi ‘Momondo’nun yaptığı bir araştırma, Türk halkının sosyal medyadan tatilde bile vazgeçemediğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, tatildeyken sosyal medyada en çok yazılı paylaşım ve video paylaşımı yapan ülke Türkiye. Türkiye fotoğraf paylaşımında ise Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyor.

Seyahat arama sitesi ‘Momondo’nun yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye; Facebook, Twitter ve Instagram gibi dünyanın en büyük sosyal medya platformlarını en çok kullanan 10 ülke arasında yer alıyor.

Seyahat arama sitesi Momondo’nun yaptığı bir araştırma ise Türklerin sosyal medyaya duyduğu ilginin tatile çıktığında bile azalmadığını ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, Türklerin yüzde 64’ü tatil sırasında sosyal medya sitelerinde yazılı paylaşım yapıyor. Bu oran ile araştırmaya katılan 15 ülke arasında Türkiye ilk sırada yer alıyor. Listenin ikinci sırasında yüzde 39 ile Çinliler, üçüncü sırada ise yüzde 38 ile İspanyollar yer alıyor.

Türkiye benzer şekilde video paylaşımı alanında da dünya lideri. Her yüz Türk turistten 26’sı sosyal medya hesaplarında tatil videoları paylaşırken, yüzde 23’le Çinliler ve yüzde 12’yle İtalyanlar bizi takip ediyor. Video paylaşımıyla en az ilgilenenlerse Kuzey ülkeleri. Finliler yüzde 3 ile, Danimarkalılar ise yüzde 4 ile listenin son sıralarında yer alıyor.

Türkiye fotoğraf paylaşımında ise liderliği Çinlilere kaptırmış durumda. Çinlilerin yüzde 64’ü sosyal medyada tatil fotoğrafı paylaşırken, Türkler yüzde 46’yle ikinci, İtalyanlar yüzde 45’le üçüncü sırada yer alıyor.

Diğer yandan katılımcılara tatil esnasında sosyal medyada hangi sıklıkla paylaşım yaptıkları sorulduğunda, yine Türkleri listenin başında yer aldığı görülüyor. Verilen yanıtlara göre, Türklerin yüzde 37’si her gün ve günde birden çok kez paylaşım yapıyor. Bu alanda tüm ülkelere fark atmış durumdayız, zira en yakın takipçilerimiz yüzde 13’le İtalyanlar ve yüzde 12’yle Çinliler.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.