NASA, Mars’tan gelen ilk görüntüleri yayınladı

NASA, Mars’tan gelen ilk görüntüleri yayınladı

NASA, Curiosity adlı robotunun Mars yüzeyine bastığı anları görüntüleyen iki buçuk dakikalık düşük çözünürlükte video görüntülerini ve siyah beyaz fotoğrafları yayınladı.

NASA Jet Sevkıyatı biriminde çalışan bilim insanları ve mühendislerin mutluluk ve rahatlama görüntüleriyle başlayan görüntülerde, koruyucu ısı kalkanının düşüşü ve Mars krateri üzerindeki kablolar sayesinde robotun toz bulutu içinde yüzeye inişi gösteriliyor.
Videonun tam çözünürlüklü halinin farklı öncelikler nedeniyle yayınlanmasının zaman alacağını belirten uzmanlar, o görüntülerin ”mükemmel” olduğunu belirtiyor.

NASA’lı yetkililer, Mars’ın yüzeyine robotu koordinatlarına tamamen uygun biçimde yerleştirmenin ve gezegenin yüzeyini, gün batımınındaki dağı, en önemlisi ise kızıl gezegenin atmosferine Curiosity’nin gerilim dolu dalışını gösteren grenli, siyah beyaz fotoğraflar çekmenin mutluluğunu yaşıyor.
İniş takımının baş mühendisi Miguel San Martin, görevlerinin sadece bir kısmını tamamladıklarını, çekilen fotoğrafların hayatında gördüğü en harika fotoğraflar olduğunu söyledi.

Nükleer güçle donatılmış Curiosity, Mars yüzeyini kazarak analiz edecek ve karbon gibi hayat içeren moleküler yapı taşlarını arayacak.
Gezginci robotun üzerindeki 2,5 milyar dolarlık (4,6 milyar lira) sistemin düzgün çalışıp çalışmadığına dair kontrollerinin birkaç hafta süreceği, bu süre boyunca robotun hareket etmeyeceği ancak panoramik görüntüleri ve renkli fotoğrafları birkaç gün içinde göndermeye başlayacağı belirtildi.
Kompakt bir araba büyüklüğündeki ”gezgin laboratuvar” Curiosity, Mars’a gitmek için 8 ay içinde 566 milyon kilometre mesafe katetmişti.

Bir ton ağırlığındaki robotu Mars’ın yüzeyine oturtmak için yoğun çaba harcayan uzmanlar, kızıl gezegenin atmosferindeki sürtünme sayısının az olması nedeniyle uzay aracını yavaşlatmakta zorlanmışlardı. Her yedi dakikada 21 bin kilometre yol alan robot, paraşüt açıp roketlerini ateşleyerek fren yapmış, kablolar sayesinde 3 kilometre hızla bu ”fantastik” duruşu gerçekleştirmişti.

NASA’lı yetkililerin ”7 dakikalık terör” olarak adlandırdıkları bu zorlu süreç sonunda Curiosity, hedeflenen koordinatlara kusursuz bir iniş yapmıştı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.