Güneşten elektrik üretiminde devrim niteliğinde icat

Güneşten elektrik üretiminde devrim niteliğinde icat

Gediz Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam ve araştırma ekibi, TÜBİTAK desteğiyle bir ilke imza attı.

Ses dalgaları kullanılarak, nanoteknoloji yöntemiyle esnek güneş panelleri ürettiler. Kağıt kadar hafif, uzun ömürlü ve düşük maliyetli yarı şeffaf paneller, çevreci enerji kaynağı güneşten elektrik üretimini arttıracak. Bilim dünyasında yankı uyandıran bu icat için yurtdışından işbirliği teklifi geldi.

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde yerli teknoloji üzerine çalışan araştırmacılar, önemli bir başarıya daha imza attı. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayam ile beş kişilik araştırma ekibi, esneyip bükülebilen güneş panelleri yaptı. Ses dalgaları kullanılarak, nanoteknoloji yöntemiyle plastikten elde edilen paneller, güneşten elektrik üretiminde yeni bir sayfa açacak. Bayam, yaptığı açıklamada yeni panelin, mevcutlara göre birçok üstün özelliği bulunduğunu ve üretim yöntemiyle dünyada bir ilk olduğunu söyledi. Esneyip bükülebilmesi sayesinde her yere uygulanabileceğini, bina cephelerine kaplanarak evlerin elektrik üretmesini sağlayacağını dile getirdi. Yavuz Bayam, şu bilgileri verdi: “Şu an kullanılan silikon paneller, ağırlığı nedeniyle her yere uygulanamıyor. Bizim ürettiğimiz panellerse esnekliği ve kağıt kadar hafif ağırlığıyla bu soruna kalıcı çözüm getiriyor. İstenen her yüzeye kolayca monte edilebilecek. Aynı zamanda düşük maliyetli olacak. Taşıdığı bu avantajlarla güneşten daha çok elektrik üretilmesini ve yenilebilir enerji sektörüne ciddi katkı sağlamasını bekliyoruz.”

‘İSVİÇRE’DEN TEKLİF GELDİ’

Yrd. Doç. Dr. Bayam, Gediz Üniversitesi Nanoteknoloji Laboratuvarı’nda bir yılı aşkındır devam eden çalışmaların sonucu ortaya çıkarılan esnek güneş panelinin, bilim dünyasında yankı uyandırdığına dikkat çekti: “Bu alanda dünya çapında bilimsel organizasyonlar düzenleyen Society of Photo-Optical Insrumentation Engineers (SPIE) tarafından ABD’ye davet edildik. Dünyanın dörtbir yanından gelen yaklaşık 5 bin araştırmacının katıldığı konferansta projemizi tanıtıp bilimsel sonuçlarını paylaştık, büyük ilgi uyandırdık. İsviçre’nin teknik üniversitelerinden EPFL de bu konferansın ardından işbirliği teklifinde bulundu. Patent başvurusu yaptığımız buluşumuzu, İsviçrelilerle birlikte daha da geliştirip kullanıma hazır hale getirmeyi planlıyoruz.”

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.