FDA, Moderna aşısının yüzde 94,1 etkili olduğunu teyit etti

FDA, Moderna aşısının yüzde 94,1 etkili olduğunu teyit etti

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Moderna’nın geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının güvenilirliğini teyit etti. Moderna’nın koronavirüs aşısı perşembe günü FDA bağımsız bilim insanlarının oluşturduğu uzman panel tarafından değerlendirilerek acil kullanımına izin verilip verilmeyeceği oylanacak.

FDA, ABD’li Moderna şirketinin yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği aşı ile ilgili yapılan araştırma sonucunda “güvenli ve etkili” raporu verdi.

FDA’nın sunduğu analizde aşı adayının “olumlu bir güvenlik profili çizdiği”, klinik araştırmalara katılan yaklaşık 30 bin 350 deneğe ait verilerin aşıya “acil durum özel izni” verilmesine engel teşkil edecek güvenlik endişeleri oluşturmadığı kaydedildi.

Analizde ayrıca aşı adayının koronavirusün yol açtığı akciğer hastalığına karşı “yüksek etkiye” sahip olduğu belirtildi. FDA, aşı adayının yüzde 94,1 oranında etkili olduğunu teyit etti.

54 sayfalık incelemede, yaklaşık 30 bin kişi üzerinde denenen aşının yüzde 94 etkili olduğu, özel bir güvenlik endişesi taşımadığı, yaygın olarak görülen ateş, baş, kas ve eklem ağrıları dışında ciddi bir yan etkisinin bulunmadığı kaydedildi.

FDA’nın raporu, Moderna’nın aşı için acil kullanım izni başvurusunu Perşembe günü görüşecek olan bağımsız aşı komisyonuna sunulacak. Komisyon’un onay vermesi durumunda iznin FDA’dan hızlı bir şekilde çıkması bekleniyor. FDA geçen hafta Almanya’dan Biontech firmasının ABD’li Pfizer ile birlikte geliştirdiği aşıya acil durum özel izni vermişti. Aşılamalara dün başlandı.