BM: İnternete sansür insan hakkı ihlali

BM: İnternete sansür insan hakkı ihlali

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, internet erişimini engelleyen ve internette sansür uygulayan ülkeleri kınadı, bu engellemeleri ‘insan hakkı ihlali’ olarak tanımladı.

Konsey, insanların normal yaşamlarındaki haklarının internette de geçerli olduğuna dikkat çekti.

Rusya, Çin, Suudi Arabistan, Güney Afrika ile Hindistan, BM İnsan Hakları Konseyi tarafından internette yaptıkları engellemeler nedeni ile eleştirildi. Bu ülkeler ise İnsan Hakları Konseyi’nin böyle bir karar almasını kınadı.

BM, dünya nüfusunun yarısının internette sansür uygulayan ülkelerde yaşadıklarına dikkat çekti. Kararda, olumsuz bildirimlere karşı ‘korunma’ sağlanmasından, dış dünyaya yönelik haber paylaşımının engellenmesinden ya da bir ülkedeki vatandaşları dış dünyadaki bilgi ve haberlerden ‘koruma’ amaçlı yapılan tüm erişim yasaklarını ‘insan hakkı ihlali’ olarak tanımladı.

Hemen her ülkede internette güvenlik kaygıları söz konusu. Ancak BM, insanların normal yaşamlarındaki tüm insan haklarının internette de geçerli olduğunu belirtti. BM, internetin bir insan hakkı olduğuna ve bu insan hakkının korunması gerektiğine dikkat çekti. BM kararının hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak kararla, eleştirilerin odağındaki ülkeler üzerindeki baskının artırılması hedefleniyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.