Trump’ın avukatı Giuliani’nin New York’ta avukatlık yapması yasaklandı

Trump’ın avukatı Giuliani’nin New York’ta avukatlık yapması yasaklandı

ABD New York mahkemesi, eski Başkan Donald Trump’ın avukatı Rudy Giuliani’nin hukuk lisansını askıya aldı. Mahkeme, disiplin kurulunun, Giuliani’nin 2020 Başkanlık Seçimleri hakkında yanlış yorumlar yaptığını tespit etmesi üzerine bu kararı aldı. Bu kararla Guliani, New York eyaletinde avukatlık yapamayacak.

Mahkeme, “Davalının mahkemelere, temsilcilere ve halka, eski Başkan Donald J. Trump’ın seçim kampanyasındaki başarısızlığıyla bağlantılı olarak açıkça yanlış ve yanıltıcı ifadeler sarf ettiğine dair tartışılmaz kanıtlar olduğu sonucuna vardık” açıklamasında bulundu.

1994-2001 yılları arasında New York Belediye Başkanlığı da yapmış olan Cumhuriyetçi Guliani, 2018 Nisan ayında Trump’ın ekibine dahil olmuştu.

Giuliani, Trump’ın seçim sonuçlarını tersine çevirme çabalarını yöneten isimlerden biriydi. Rudy Giuliani, seçimi Demokrat aday Joe Biden’ın kazanması sonrasında kameraların karşısına geçerek ellerinde seçimlerde büyük oranda usulsüzlük ve sonuçları Trump’ın lehine çevirecek kadar çok delil olduğunu öne sürmüştü. Giuliani, “Bu bir zafer değil, bu bir hile” demişti.