Rusya, Mariupol’deki Ukrayna askerlerinin teslim olmaları için süre tanıdı

Rusya, Mariupol’deki Ukrayna askerlerinin teslim olmaları için süre tanıdı

Rusya’nın, Mariupol’de kenti savunan Ukrayna kuvvetlerine hayatlarını kurtarmak üzere silah bırakıp teslim olmaları için tanıdığı süre bu sabah 06.00’da başladı. Rusya savunma bakanlığı, bir demir-çelik fabrikasında kalan Ukraynalı savaşçılar dışında Mariupol’un kontrolünün tamamen ele geçirildiğini söyledi.

Ancak uzun süredir Rus güçlerinin kuşatması altında olan stratejik güneydoğu liman kentinde henüz herhangi bir gelişmeye dair haber alınamadı.

BBC’nin aktardığı habere göre, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Cumartesi akşamı yaptığı konuşmada, Ukrayna kuvvetlerinin Mariupol’ün sadece küçük bir bölümünü kontrol ettiğini kabul etti; hükümetinin bu güçlerle günlük temas halinde olduğunu belirtti.

Reuters’in aktardığına göre Ukrayna lideri, durumun son derece ağır olduğunu söyledi. Rusya’nın kontrolündeki Kırım ile doğudaki Donbas bölgesi arasında karadan bağlantıyı sağlayacak bir konumda olduğu için Mariupol ‘ü ele geçirmek Rusya açısından stratejik önem taşıyor.

Rus devlet haber ajansı Tass’a göre, Rusya savunma bakanlığından bir sözcü, tesiste yaklaşık 2500 Ukraynalı askerin bulunduğunu ve çıkışlarının Rus birlikleri tarafından engellendiğini söyledi.

Rus birlikleri Mart ayı başlarında kenti kuşatmaya başladı. Rus bombardımanı şehri harabeye çevirirken, siviller sığınaklarda saklanmak zorunda kaldı, temel ihtiyaçlara erişimleri kesildi. Binlerce insan riskli bir yolculukla kenti terk edip daha kuzeye kaçtı.