Rusya, BM Güvenlik Konseyi toplantısını terk etti

Rusya, BM Güvenlik Konseyi toplantısını terk etti

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in Rusya’yı “yaklaşmakta olan gıda krizinin tek sorumlusu” olmakla ve bu krizi silah gibi kullanmakla suçlamasının ardından BM Güvenlik Konseyi toplantısını terk etti

Pazartesi günü gerçekleştirilen BM Güvenlik Konseyi toplantısında Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, doğrudan Vassily Nebenzia’ya hitap ederek Rusya’yı gıda kaynaklarını “gelişmekte olan ülkelere karşı gizli bir füze” olarak kullanmakla suçladı ve olası küresel boyutta bir gıda krizinden Moskova’yı sorumlu tuttu. Michel, Rus askerlerini Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerden tahıl çalmakla suçlarken Kremlin’in yaşanan gıda krizi için Batı ülkelerini ve uygulanmakta olan yaptırımları bahane etmesini korkakça bir propaganda olarak nitelendirdi.  

Avrupa Konseyi Başkanı, Rusya’nın Karadeniz’deki savaş gemileri yüzünden milyonlarca ton tahıl ve buğdayın Ukrayna’nın Odesa limanında konteynırlarda ve gemilerde bekletildiğini ve ihraç edilemediğini belirtti. Charles Michel ayrıca Ukrayna’nın işgalinin ve Rusya’nın Ukrayna’daki ulaşım altyapısını ve tahıl depolama tesislerini hedef alan hava saldırılarının ekim ve hasat yapmasını engellediğini söyledi. Ukrayna’daki savaşın gıda fiyatlarını artırdığına, insanları yoksulluğa ittiğine ve tüm bölgeleri istikrarsızlaştırdığına vurgu yapan Michel, “Bu yaklaşan gıda krizinden yalnızca Rusya sorumludur. Yalnızca Rusya” dedi.  

Michel’in açıklamalarının ardından Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Vassily Nebenzia, toplantıyı terketti. BM büyükelçisi dışarı çıkarken doğrudan ona hitap eden Charles Michel, “odadan çıkabilirsiniz, belki gerçeği dinlememek daha kolaydır” dedi. Toplantının ardından Reuters’e konuşan büyükelçi Avrupa Konseyi Başkanı’nın yaymakta olduğu yalanlarını dinleyemediğini ve bu yüzden salonu terk ettiğini söyledi. Rusya’nın BM büyükelçi yardımcısı Dmitry Polyansky ise Michel’in yorumlarının “çok kaba” olduğunu söyledi.  

Charles Michel pazartesi günü Güvenlik Konseyi’ndeki konuşmasının ek olarak BM Genel Sekreteri António Guterres ile bir araya geldi. Ukrayna’dan tahıl ihracatı için nakliye koridorlarının açılması ve zor durumda olan Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerine tahıl ihracatının gerçekleştirilebilmesi ile ilgili görüşüldü. BM nezdinde gıda krizine Genel Sekreter António Guterres’in aracılık ettiği bir çözüm bulunulmaya çalışırken Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un da Ukrayna’dan tahıl ihracatının önünü açmak için görüşmelerde bulunmak üzere çarşamba günü Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor. 

İşgalcilere Cinsel Şiddet Suçlamaları  

Charles Michel toplantıda ayrıca Ukrayna’da işgal sonrası yaşanan cinsel şiddet raporlarına atıf yaptı, Rus askerlerinin savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediklerini iddia etti. Charles Michel, cezasızlığın bir seçenek olmadığını söyledi: “Rus güçlerinin cinsel şiddeti bir savaş silahı olarak kullandığına dair haberler duyuyoruz. Cinsel şiddet bir savaş suçudur. İnsanlığa karşı bir suçtur. Bir işkence, terör ve baskı taktiğidir. Utanç verici bir savaşta utanç verici hareketler. Bunlar da gün ışığına çıkarılmalı ve cezasız kalmadan yargılanmalıdır”.  

Rusya’nın BM Büyükelçisi Nebenzia ise toplantıdan daha önce yaptığı açıklamada, Rus askerlerine yöneltilen cinsel şiddet suçlamalarını reddetti ve iddiaları sadece yalanlardan ibaret olması sebebiyle kınadığını belirtti. Büyükelçi ayrıca cinsel şiddet başta olmak üzere diğer birçok suçların asıl Ukrayna birlikleri tarafından gerçekleştirildiğini iddia etti. Batılı ülkeleri, Ukraynalı kadınları kaçırmak ve sömürmekle suçladı. 

Ukrayna’nın BM büyükelçisi Sergiy Kyslytsya, Rus büyükelçinin ve diğer Rus diplomatların yapmış olduğu açıklamaların gelecekte savaş suçları soruşturulurken kendilerine karşı suça ortaklık ettikleri sebebiyle kullanılabileceğini söyledi. Kyslytsya, “Suç ortakları tarafından söylenen her şey mahkemede onlara karşı kullanılabilir ve kullanılacaktır” dedi ve ekledi “Rus ordusu en barbar ve insanlık dışı savaş yöntemlerini uygulamaya devam ediyor.”