Moody’s uyardı: 2018’deki kur şoku tekrarlanabilir; ekonomi sert şekilde küçülecek!

Moody’s uyardı: 2018’deki kur şoku tekrarlanabilir; ekonomi sert şekilde küçülecek!

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisinin bu yıl salgın şoku nedeniyle sert şekilde küçüleceğini belirtti. Kurum yeni bir kur şoku için uyardı.

Moody’s önceki iki raporunda Türkiye ekonomisine ilişkin tahminini yüzde 3 büyümeden, önce yüzde 1.4 küçülmeye çevirmiş, sonra bunu yüzde 5 küçülmeye revize etmişti.

Moody’s gelecek yıl ise reel büyüme kaydedilebileceğini öngördü.

Türkiye’nin kredi profilinin ‘geçen üç yılda aşınan kurumsal ve yönetim gücündeki aşınmayı, uygulanan politikalardaki belirsizliği ve dış kırılganlıkları’ yansıttığı belirtilen Moody’s raporunda, “Türkiye’nin finans piyasaları 2019’da geçici olarak istikrar kazandı, ancak o tarihten bu yana politikaların yönü ve şeffaflık konusundaki yeni endişeler istikrarı bozdu” ifadeleri kullanıldı.

Raporda, politikaların ve şeffaflık konusundaki endişelerin rezervlerin daha da azalmasına, dolarizasyonun artmasına ve kurda tekrar yükselişe yol açtığı vurgulanırken, “Enflasyon ve dış kırılganlıklar yüksek seyretmeye devam ediyor, cari işlemler dengesinde dengenin neredeyse sağlanmasına rağmen lirada devam eden zayıflık bu duruma uygun koşullar yaratıyor” dendi.

‘2018 kur krizi tekrar yaşanabilir’

Türkiye’deki jeopolitik tansiyonun tekrar arttığı ve stagflasyonun (ekonomide küçülme ile yüksek enflasyonun beraber görüldüğü durum) daha da sürmesi ihtimalinin bulunduğu belirtilen raporda, bu nedenlerin 2018’deki kur krizinin veya zorlu koşulların tekrarlanmasına yol açabileceği belirtildi.