Etnik kökenli toplumlardaki sağlık verileri endişelendirdi

Etnik kökenli toplumlardaki sağlık verileri endişelendirdi

Çinli Amerikalılar, genel nüfustan daha yüksek bir kanser oranına sahiptir. Vietnamlı Amerikalılar da ise daha çok Hepatit B egemen. Güney Asyalı Amerikalılar şaşırtıcı derecede yüksek kalp hastalığı ve diyabet oranlarından muzdarip.

Ancak bu tür bilgiler, ampirik bulguları destekleyecek veriler olmadan büyük ölçüde anekdot niteliğinde olması dikkat çekici. Sağlık uzmanları, Asyalı Amerikalıların ABD sağlık sistemi tarafından büyük bir monolit olarak görüldüğünü söylüyor. Ve şu anda, AAPI alt etnik kökenleri için verileri ayrıştırmaya ve sağlık hizmetleri eşitsizliklerini çözmek için kritik olan bilgileri dışarıda bırakmaya yönelik bir girişim yok.

Ayrıca, Ulusal Sağlık Enstitüleri fonunun yüzde 1’inden daha azı, AAPI topluluğuna özgü sağlık sorunları üzerinde çalışan araştırmacılara verilir ve bu da bilgide daha fazla boşluk oluşmasına neden olur. Asyalı Amerikalılar, 2050 yılına kadar yaklaşık 34 milyona ulaşacağı tahmin edilen ABD’deki en hızlı büyüyen nüfustur.

2018 yılında Dr. Latha Palaniappan ile birlikte Asya Sağlık Araştırma ve Eğitim Merkezi’ni kuran Stanford tıp profesörü Dr. Bryant Lin, “Dev bir grup olarak muamele görüyoruz, ancak tek parça değiliz” dedi. İki doktor şu anda Asyalı Amerikalılar için daha iyi sağlık sonuçları elde etmek amacıyla Stanford merkezli Merkezi birlikte yönetiyor.

Sistemik ırkçılık daha iyi verileri engelliyor

Asya Sağlık Araştırmaları ve Eğitimi için Stanford Tıp Merkezi’nin ev sahipliğinde 16 Eylül’de düzenlenen Etnik Medya Hizmetleri brifinginde Lin, verilerin ayrıştırılmasının klinik check-in sayfasına kutular eklemek kadar basit olmadığını belirtti. “Stanford’da bile sorun yaşıyoruz. Sistemik ırkçılığın tarihi göz önüne alındığında, kendi kendini raporlamayla ilgili bu endişelere yol açan kesinlikle sorunlar var” dedi.

“Elektronik sağlık kayıtları içinde AAPI’ler için verileri ayrıştırma kapasitesi var. Ancak sağlık sistemleri genelinde siyasi irade ve liderlik hala eksik” dedi.

Wong, ABD’de kullanılan baskın elektronik sağlık kayıt sistemi Epic’in her gün trilyonlarca veri biti yakalama kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Ancak veri toplamayı yönetenlerin, hastalara kültürel açıdan hassas bir şekilde alt etnik kökenleri hakkında soru sorma kapasitesine sahip olması gerektiğini söyledi.

Ayrıştırılmış verilere yönelik kritik ihtiyaç, özellikle Covid-19 salgını sırasında akut hale geldi. Haber manşetleri, virüsün öncelikle Siyahi ve Latin insanları öldürüp hastanelik ettiğini haykırıyordu.

Ancak Wong, pandeminin başlarında en yüksek enfeksiyon oranlarına sahip olan New York’ta, aslında en yüksek hastaneye yatış oranlarına sahip olan Çinli Amerikalılar olduğunu bildirdi. “Bu asla bir haber başlığı olarak görülmedi” dedi ve bunu veri eksikliğine bağladı.

Wong, Kuzeybatı Arkansas’ta hastaneye kaldırılan ve Covid’den ölen bir numaralı grubun Mikronezya diasporasının Marshalllıları olduğunu kaydetti. Marshalllılar özellikle kümes hayvanı paketleme tesislerinde çalıştıkları ve çok kalabalık koşullarda yaşadıkları için çok etkilendiler. Ve New Jersey’de Bangladeşliler arasında yüksek oranda hastaneye yatış vardı.

Wong, “Bu tür veriler yalnızca bu noktada aktivistler, topluluk sağlayıcıları, o topluluğa bakan doktorlar ve hemşireler tarafından tanımlanır, çünkü bu topluluklara kültürel olarak yetkin ve dilsel olarak erişilebilir bakım sağlıyorlar” dedi. eyalet düzeyinde yakalanmaz ve kaynakları zor durumdaki topluluklara tahsis etmek için bir araç olarak kullanılır.

“Cemaatimiz yerin dibine girdi”

Asya Sağlık Hizmetleri başkanı Dr. Thu Quach, AAPI nüfusu üzerinde Kovid’in bir başka etkisine dikkat çekti: topluluğa karşı nefret suçlarında artış. “Asyalı Amerikalı nüfuslarımız aynı anda virüs için suçlandı ve eski yönetim tarafından ağırlıklı olarak Asyalıları virüse neden olmakla suçlayan ırkçı anlatılar nedeniyle hizmetlere geldiğinde görmezden gelindi” dedi.

“Hastalarımız ve işe gelen kendi personelimiz de dahil olmak üzere birçok Asyalı Amerikalı, birçok yönden hem fiziksel hem de sözlü olarak saldırıya uğradı. Böylece topluluğumuz esasen yeraltına indi” dedi Quach.

“Yaklaşık dörtte üçü evlerini terk etmekten çok korktuklarını söyledi. Saldırılardan saklanıyorlardı ama aynı zamanda Covid testi ve diğer pek çok hizmeti almak da dahil olmak üzere kritik bakımı tehlikeli bir şekilde kaçırıyorlardı.”

Quach ayrıca, AAPI topluluğuna daha az Covid kaynağının ayrıldığına dikkat çekti, çünkü hakim anlatı, sert siyah ve kahverengi toplulukları vurduğu yönündeydi.

“Toplumumuz da etkilendi. Ama bu anlatıda vurgulanmadı. Dolayısıyla bu topluluk sessizce acı çekmeye devam ediyor” dedi Quach.

Ayrıca “AAPI Araştırma ve Eğitimi için İşbirliğine Dayalı Yaklaşım” adlı bir NIH/NIA R24 hibesinin baş araştırmacısı. CARE’nin amacı, araştırmaya katılmakla ilgilenen 10 bin AAPI’yi işe almaktır. CARE altı dilde mevcuttur.

CARE kaydı, COVID salgını sırasında başlatıldı ve çevrimiçi portalı aracılığıyla Çince, Mandarin, Kantonca, Hintçe, Korece, Vietnamca ve Samoaca konuşan 9.300 katılımcıyı işe aldı.

Park, şimdiye kadar, kayıt defterinin 500’den fazla kişiyi 27 çalışmaya yönlendirdiğini söyledi.

Giriş çalışanları, katılımcıları araştırma çalışmalarıyla daha iyi eşleştirmek için sosyo demografik bilgiler, sağlık koşulları ve davranışları ve bakım deneyimleri hakkında sorular sorar.

Park’ın en çok endişe duyduğu alanlardan biri Alzheimer konusunda yapılan araştırmalar. ABD’deki her üç kişiden biri Alzheimer’dan etkilenecek, ancak AAPI’ler klinik araştırmalara katılanların yalnızca yüzde 7’sini temsil ediyor. CARE, Asyalı Amerikalılar ve Kanadalılarda yaşam tarzı genetik faktörlerinin Alzheimer hastalığı riski üzerindeki etkisini araştırmak için bir ABD Kanada çalışması olan “Alzheimer Hastalığı Üzerine Asya Kohortu”nu geliştirdi.