BM 75’inci yaşını reform talepleriyle kutladı

BM 75’inci yaşını reform talepleriyle kutladı

Birleşmiş Milletler’in kuruluşunun 75’inci yıldönümü, genel kurul çalışmalarının ilk gününde yapılan özel oturumda kutlandı. 

Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu ülke liderleri ve dışişleri bakanlarının daha önce kaydedilmiş video mesajları genel kurul salonunda yayınlandı.

Özel oturuma video mesajlarıyla katılan lider ve temsilcilerin buluştuğu ortak nokta, Corona virüsüyle mücadelede küresel çapta ortak hareket edilmesi oldu. 

Mesajlarda, BM’nin salgın hastalıkla mücadeleye öncülük etmesi ve virüse karşı bulunacak aşının tüm dünya ülkelerine eşit ve adil bir şekilde dağıtılması istendi. 

Birçok lider, yayınladıkları mesajlarda BM’nin 75’inci yılını kutlamakla kalmayarak kendi ülkelerinin ve içinde bulundukları bölgelerin sorunlarını dile getirdi. 

Bazı liderler çatışma ve anlaşmazlık yaşadıkları ülkeleri şikayet etti. Birçok lider, yaşanılan sorunların çözülmesi için BM sisteminde reform yapılması gerektiğini vurguladı. 

Bozkır: “BM’nin 75 yılda yaptıklarından gurur duyuyorum”

BM 75’nin yılının kutlandığı özel oturumda açılış konuşmasını yapan Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, BM’nin geçen 75 yılda yaptıklarından gurur duyduğunu ifade etti. Bozkır, BM’nin şimdiye kadar küresel sorunların çözümü için önemli işler yaptığını belirterek “BM, nükleer silahlanmadan soğuk savaşa, açlıktan ülkelerde düzenlenen seçimlerin demokratikleşmesine kadar birçok konuda çok iyi işler yaptı” dedi.

Bozkır, BM’nin siyasi yapısının günümüzün şartlarına göre yenilenmesi gerektiğini belirterek bunun için seferberlik halinde çalışılması gerektiğini belirtti ve dünyadaki hiçbir örgütün BM kadar umut vermediğini sözlerine ekledi. 

Gutarres: “Bütün ülkeler gurur duymalı”

Bozkır’ın ardından konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, BM’nin başarılarından bahsederek daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi. Genel Sekreter Guterres, Birleşmiş Milletler’in çabaları sayesinde uzun zamandır büyük güçlerin silahlı bir çatışmada karşı karşıya gelmediğini ifade etti. 

Guterres, BM sayesinde milyonlarca insana yardım yapıldığını, barışın korunduğunu, uluslararası hukukun geliştirildiği ve korunduğunu belirterek “Bütün üye ülkeler bundan gurur duymalı” dedi.