ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nden Trump’a “Türkiye’ye yaptırım” çağrısı

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nden Trump’a “Türkiye’ye yaptırım” çağrısı

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, Twitter hesabından Hurriyet Daily News’un S-400 hava savunma sisteminin ikinci bataryasının teslimatının başlaması ile ilgili haberini paylaştı ve Başkan Trump’ı Türkiye’ye yaptırım uygulamaya çağırdı.

Açıklamada, “Başkan Trump, Türkiye’ye ABD kanunlarının gerektirdiği şekilde S-400 hava savunma sistemi aldığı için yaptırım uygulamalısınız. Türkiye’nin çıkarlarına en iyi hitap edecek olan ortaklık Kremlin’le yaptığı değil ABD’yle yapacağı ortaklıktır” denildi.

TÜRKİYE VE ABD ARASINDAKİ S-400 GERİLİMİ

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması ABD’yle arasındaki gerilimin büyümesine neden oluyor.

Rusya’dan S-400 hava savunma sisteminin ilk bataryasının Temmuz ayında başlamasının ardından ABD, Türkiye’yi F-35 savaş uçaklarının ortak üretimi ve satışı programından çıkartmış, Türk pilotların F-35 savaş uçağı eğitimlerine de son vermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da geçtiğimiz günlerde Ankara’ya yaptığı Patriot füze savunma sistemi satın alması teklifini de geri çekmişti.

ABD Kongresindeki hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, ABD Başkanı Trump’a 2017 tarihli CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) kapsamında yaptırım uygulanmasını da istiyor.