İspanya Dışişleri Bakanı Margallo: Türkiye sınırı kontrol edilmeli

İspanya Dışişleri Bakanı Margallo: Türkiye sınırı kontrol edilmeli

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, terör örgütlerinin yükselişini önlemek ve bölgenin ‘istikrarına’ katkı yapmak amacıyla Avrupa Birliği ile Akdeniz’in ‘Güney Komşuları’ arasında bir zirve düzenleneceğini açıkladı.

Brüksel’de terör tehditinin ele alınacağı AB dışişleri bakanları toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplayan Margallo, “Madrid’de, Akdeniz’in güneyinde yerleşen Suriye ve Ürdün gibi ülkeleri de içeren, Güney Komşuları adı verilen bir toplantı düzenleyeceğiz.” dedi.

Jose Manuel Garcia Margallo, terörün uluslararası toplumun ve dolayısıyla Avrupa Birliği’nin en önemli meselesi haline geldiğini belirterek, buna karşı ortak strateji oluşturmaya çalışacaklarını söyledi.

İnsanların geçişinin denetlenmesi gerektiği üzerinde duran İspanyol bakan, “Kilit nokta, sınırları kontrol etmek gibi görünüyor. Tartıştığımız gündem bu, İspanya olarak Ceuta ve Melilla’dan dolayı ek sorumluluğumuz var, yani kontrol edilmesi gereken kara sınırlar var. Ve tabii ki, teröre karışması muhtemel insanların geçişinde özel rolü olan Türkiye sınırının kontrol edilmesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Margallo, IŞİD gibi aşırı gruplara karşı finansman yollarının kesilerek ‘lojistik’ yollardan savaşmanın yanı sıra “İki kıyıyı yakınlaştırarak ideolojik açıdan da mücadele verilmeli.” diye konuştu.

Sıtkı Özcan
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*

FACEBOOK