‘Geceyarı Ekspresi’nin yazarı Türk Bayrağı’nı Wall Street’te göndere çekti

‘Geceyarı Ekspresi’nin yazarı Türk Bayrağı’nı Wall Street’te göndere çekti

Vücuduna sardığı haşhaşı Türkiye’den ABD’ye kaçırmak isterken 1970 yılında havaalanında yakalanan Amerikalı Bill Hayes, 29 Ekim’de New York’ta Türk Bayrağını göndere çekti.

Cumhuriyet Bayramı’nda, New York’un en ünlü yerlerinden Wall Street’te, geleneksel olarak yapılan Türk Bayrağı’nı göndere çekme törenine Geceyarısı Ekspresi filminde hikayesi anlatılan Bill Hayes de katıldı.

23 yaşındayken İstanbul’dan ABD’ye götürmek istediği 2 kilo haşhaş ile yakalanarak önce ömür boyu sonra da 30 yıl hapse mahkûm edilen, Sağmalcılar ve İmralı’da geçen 5 yıllık hapis hayatından sonra cezaevinden kaçan Billy Hayes, Türk Bayrağı’nı göndere çekmekten onur duyduğunu söyledi.

Bayrak çekme töreninde konuşan Hayes, yaklaşık 40 yıldır neden sesinin çıkmadığı sorusunu, “Ben başından beri filmin gerçekleri yansıtmadığını, benim kitabıma uygun olmadığını söyledim. Ancak film karşısında benim sesim cılız kaldı. Yeni duyulmaya başlanıyor.” diye cevapladı.

Billy Hayes, şunları söyledi: “Bu kadar duygulanacağımı sanmıyordum, çok duygulu ve büyük bir gün benim için. Büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’un kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. kuruluş yıldönümü törenlerine çağrılmaktan büyük onur duydum. Billy Hayes’in, Wall Street’te Türk bayrağını göndere çekeceği kimsenin aklına gelmezdi. Yıllardır beni kucaklamayı reddeden insanların beni kucakladığı gün bugün. Hayat kıvrım ve dönemeçlerle dolu. Büyüleyici kent İstanbul’a olan ziyaretlerim, Türkleri ve kültürlerini takdir etmeyi öğretti bana. Hapiste geçen 5 yıl başka bir bakış sağladı. Dünya benim tecrübelerimin çoğunu çok güçlü bir film olan Gece Yarısı Ekspresi aracılığıyla öğrendi. Ama film Türkiye’yi,Türkleri benim bildiğim yada kitabımda yazdığım gibi tanıtmadı.”

Konuşurken zaman zaman duygulandığı gözlenen Hayes, “İnsanların benim Türkiye’ye ve Türklere olan gerçek duygularımı anlamalarını umuyorum.” diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan New York’ta Başkonsolosu Ertan Yalçın, bu yıl törene Bill Hayes’in katılmasının anlamlı olduğunu söyledi. Yalçın, “Bu yıl bayrağımız bizim için çok da hoş olmayan Geceyarısı Ekspresi (Midnight Express) kitabının yazarı Hayes çekti. Türk halkının bağışlayıcılığıyla yola çıktık. Hayes kitabında yazdıklarının filmde gösterilenden farklı olduğunu, Türk halkına herhangi bir zarar vermek istemdiğini ve bundan pişman olduğunu söyledi. Törende bayrak çekmenin kendisi için bir özür ve rahatlama olacağını söyledi. Biz de bunu kabul ettik. Umarım öyle olur. Bu yılki törenin anlamı buydu.” dedi.

YILLARDIR TARTIŞILAN FİLM

İngiliz-Amerikan ortak yapımı olan, 1978 çıkışlı ‘Gece Yarısı Ekspresi’, 1970’te Türkiye’de tutuklanıp hapse atılan Billy Hayes’in gerçek öyküsünden yola çıkılarak yazılmış bir hikâyeyi anlatıyor. Filmde, Amerikalı genç bir turist olan Hayes, sevgilisi Susan ile birlikte Türkiye’de tatildedir. Hayes tatil dönüşü ülkesine 2 kilogram haşhaş götürmeye teşebbüs eder. Vücuduna gibi yerleştirdiği küçük paketler halindeki uyuşturucu, uçağa binmek üzereyken yapılan ani bir güvenlik aramasıyla polisler tarafından bulunur ve İstanbul Sağmalcılar Cezaevi’nde işkence ve kötü davranışlara tabi olacağı süreç başlar. Film, Türkiye’yi yanlış tanıttığı gerekçesiyle uzun yıllar tartışma konusu olmuştu.

Orhan Akkurt
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*